POZNAJ| ODETCHNIJ| ZAMIESZKAJ| ODPOCZNIJ

UROKI ŻYCIA ZA MIASTEM| CZYSTYM POWIETRZEM BEZ SMOGU| NA KAMERALNYM OSIEDLU| W CICHEJ, PRZYJAZNEJ OKOLICY

Z jakimi kosztami muszę się liczyć przy zakupie domu?

Odpowiedź na pytanie o to, z jakimi kosztami należy się liczyć przy zakupie domu jest w dużym stopniu zależna od tego, czy zamierzy wspomóc się kredytem hipotecznym, czy też może jesteśmy w stanie przeprowadzić tę operację od początku do końca samodzielnie. Nie ma co ukrywać, że znaczna część osób zaciąga jednak w banku kredyt na okoliczność zakupu domu. W pierwszej kolejności należy się więc liczyć z kosztami (często wieloletnimi) wynikającymi ze spłaty kredytu, przy czym należy tu mieć na uwadze fakt, że kredyt hipoteczny na zakup mieszkania wiąże się z koniecznością wniesienia przynajmniej 5 % wkładu własnego.

Jeżeli zamierzamy kupić dom na rynku pierwotnym, wówczas musimy przygotować się na opłatę notarialną (jej wysokość zależy od tego ile jest warty dom), koszt założenia księgi wieczystej i wpisu właścicielskiego. Dalej trzeba będzie zapłacić za odpis aktu notarialnego. Poza kosztami zaciągnięcia kredytu należy liczyć się także z kosztami dodatkowych ubezpieczeń, których wykupienie jest obowiązkowe, jeśli kupuje się dom na kredyt hipoteczny.

W momencie, gdy uporamy się już z wymienionymi powyżej kosztami, pozostaje jeszcze kwestia kosztów wykończenia domu. Jak wiadomo, najczęściej wiąże się to ze znacznym nakładem zarówno finansowym, jak i czasowym, jednak mieszkanie we własnym, w dodatku pięknie urządzonym domu, z pewnością jest tego warte.