< Z jakich materiałów wykonać parapety zewnętrzne?

POZNAJ| ODETCHNIJ| ZAMIESZKAJ| ODPOCZNIJ

UROKI ŻYCIA ZA MIASTEM| CZYSTYM POWIETRZEM BEZ SMOGU| NA KAMERALNYM OSIEDLU| W CICHEJ, PRZYJAZNEJ OKOLICY

Z jakich materiałów należy wykonać parapet zewnętrzny?

Mogłoby się wydawać, że parapety zewnętrzne nie są bardzo ważnym elementem wykończenia. Jednak wbrew pozorom jest to ważny szczegół, który wpływa na wygląd domu, a jednocześnie ma praktyczne zastosowanie. Dzięki odpowiedniemu nachyleniu, umożliwia spływanie wody deszczowej lub pochodzącej z roztopionego śniegu, co z kolei chroni przed zawilgoceniem elewacji. Zewnętrzne podokienniki chronią również ściany przed działaniem słońca. Warto więc poznać różne możliwości i wybrać parapet równie ładny, co odporny na warunki atmosferyczne.

Podokienniki – jaki materiał?

Tanim i popularnym rozwiązaniem są parapety zewnętrze z blachy stalowej. Wymagają odpowiedniego zabezpieczenia przed rdzą, a także wytłumienia, ponieważ spadające na blachę krople powodują dość uciążliwy hałas. Podobne właściwości mają parapety wykonane z blachy aluminiowej, są jednak bardziej wytrzymałe niż stalowe podokienniki.

Parapety z tworzyw sztucznych (PVC) można łatwo dopasować do wyglądu i koloru popularnych okien plastikowych. Są trwałe i odporne, nie tylko na korozję, ale również związki chemiczne, zawarte na przykład w kwaśnych deszczach. W warunkach zewnętrznych szczególnie dobrze sprawdzają się podokienniki ceramiczne, które są bardzo odporne na opady i niskie temperatury, jednak jest to rozwiązanie stosunkowo drogie, a montaż takich parapetów jest skomplikowany.

Oryginalnym i eleganckim pomysłem jest zamontowanie parapetu z naturalnego kamienia, na przykład marmuru, granitu i piaskowca. Są one z pewnością bardzo wytrzymałe i odporne, ale ich cena jest wysoka. Alternatywą mogą być parapety z konglomeratu, które powstały z kamienia naturalnego połączonego z żywicą poliestrową. Są bardzo podobne do kamiennych podokienników, zarówno pod względem wyglądu, jak i właściwości, a przy tym tańsze. Z kolei zewnętrzne parapety z drewna są estetyczne, ekologiczne i naturalne, jednak mało trwałe. Trzeba je odpowiednio zabezpieczyć i pielęgnować, aby nie zaszkodziły im warunki atmosferyczne.