POZNAJ| ODETCHNIJ| ZAMIESZKAJ| ODPOCZNIJ

UROKI ŻYCIA ZA MIASTEM| CZYSTYM POWIETRZEM BEZ SMOGU| NA KAMERALNYM OSIEDLU| W CICHEJ, PRZYJAZNEJ OKOLICY

Wnętrza kolorowe czy monochromatyczne?

Wnętrza, w których na co dzień przebywamy, wiele o nas mówią. To, jak je zaaranżujemy, jest równie ważne, co rodzaj kolorystyki, jaki w nich zastosujemy. Obecnie tworzy się aranżacje w oparciu o dwa różne style, czyli kolorowy oraz monochromatyczny. Obydwa mają swoje wady i zalety.

Aranżacja monochromatyczna jest prostsza w zastosowaniu, chociaż w jej przypadku również należy pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim dominujący kolor musi przyjmować różne odcienie, wzory oraz faktury. W przeciwnym wypadku wnętrze będzie nudne lub sterylne. Zbytnie nagromadzenie gładkich oraz jednolitych powierzchni, z niewielką liczbą akcentów w innych kolorach sprawi, że wybrana aranżacja nie będzie oryginalna. Pomimo tego samodzielne projektowanie wystroju wnętrza lepiej rozpocząć od pracy z monochromatyczną paletą. Nawet jeżeli początkowo nasz projekt będzie daleki od ideału, to bardzo łatwo go zmodyfikować, a tym samym stworzyć w końcu interesującą całość.

Kolorowe wnętrza są o wiele trudniejsze w aranżacji. Nie tylko należy znać zasady łączenia poszczególnych kolorów ze sobą, ale nasze ewentualne pomyłki będzie można naprawić głównie przez zakup nowych mebli lub dodatków, co może być kosztowne. Dlatego należy pamiętać, że musimy ustalić, który kolor będzie dominujący, i dopiero dookoła niego aranżować wnętrze. Poza tym łączymy ze sobą wzory tego samego rodzaju wówczas, gdy są w różnej skali, zaś różne wzory wówczas, gdy są utrzymane w tym samym kolorze. Dlatego w przypadku urządzania kolorowych wnętrz lepiej zwrócić się po radę do profesjonalistów, niż ryzykować niepotrzebną aranżacyjną porażkę.