POZNAJ| ODETCHNIJ| ZAMIESZKAJ| ODPOCZNIJ

UROKI ŻYCIA ZA MIASTEM| CZYSTYM POWIETRZEM BEZ SMOGU| NA KAMERALNYM OSIEDLU| W CICHEJ, PRZYJAZNEJ OKOLICY

Wentylacja łazienki – o czym pamiętać?

Wentylacja łazienki jest niezbędna. Jej prawidłowe działanie jest ważne nie tylko dla łazienki, ale również dla pozostałej części mieszkania, ponieważ wentylacja łazienkowa służy również do usuwania zużytego powietrza z innych pomieszczeń.

Wentylacja w łazience – dlaczego taka ważna?

W łazience tworzy się para wodna. Sprawna wentylacja umożliwia usuwanie jej z pomieszczenia oraz wymianę zużytego powietrze na świeże. Zbyt duża wilgotność może spowodować pojawienie się pleśni i grzybów na powierzchni ścian i sufitów oraz w fugach pomiędzy kafelkami. Takie zanieczyszczenia nie tylko wyglądają nieładnie, ale są szkodliwe dla zdrowia. Dodatkowo, nadmiar wody wnika w ściany i powoduje ich niszczenie.

W jaki sposób wentylować łazienkę?

Istnieje kilka sposobów na wentylację łazienki. Najpopularniejszym jest wentylacja grawitacyjna. Usuwanie powietrza odbywa się tu dzięki działaniu siły wyporu. Zużyte i wilgotne powietrze jest usuwane przez umieszczony w łazience kanał wywiewny, który powinien znajdować się blisko sufitu. Świeże powietrze napływa do łazienki z innych pomieszczeń. Należy jednak pamiętać, że to rozwiązanie jest odpowiednie do łazienek o kubaturze większej niż 6,5 metrów sześciennych.

Istotną rolę w wentylacji łazienki pełnią drzwi – nie mogą być one całkowicie zabudowane. W dolnej części skrzydła powinny znajdować się otwory wentylacyjne.

Wentylację łazienki wspomaga montaż elektrycznego wentylatora łazienkowego. Jeśli nie mamy innej możliwości, powstaniu nieprzyjemnego zapachu oraz pojawieniu się grzybów i pleśni zapobiegnie pochłaniacz wilgoci. W małej łazience sprawdzi się pochłaniacz chemiczny, w większych pomieszczeniach lepszy będzie pochłaniacz elektryczny.