POZNAJ| ODETCHNIJ| ZAMIESZKAJ| ODPOCZNIJ

UROKI ŻYCIA ZA MIASTEM| CZYSTYM POWIETRZEM BEZ SMOGU| NA KAMERALNYM OSIEDLU| W CICHEJ, PRZYJAZNEJ OKOLICY

Tapeta czy farba?

Podczas prac wykończeniowych stajemy przed wyborem pomiędzy tapetą lub farbą. Czynniki, które powinny zadecydować o podjętej przez nas decyzji, to stan ścian, budżet, oczekiwania co do trwałości danego rozwiązania oraz indywidualna wizja aranżacji. Zobaczmy, jak przedstawia się zastosowanie farby lub tapety w poszczególnych sytuacjach.

O tym warto wiedzieć

Na samym początku należy zwrócić uwagę na stan ścian w danym pomieszczeniu, gdyż od ich dobrej lub złej kondycji będą zależały koszty przedsięwzięcia oraz końcowy efekt wykończenia. W momencie, gdy powierzchnia ściany odznacza się widocznymi usterkami, jak pęknięcia czy nierówności, bardziej opłacalnym staje się zastosowanie grubej tapety, niż słabo kryjącej farby. Tymczasem przy nowej lub odnowionej ścianie zdecydowanie przeważa wizja jej odmalowania, ponieważ taki remont przebiegnie szybciej, sprawniej oraz pochłonie mniejszą ilość środków.

Jeżeli najważniejszym kryterium będzie trwałość obydwu sposobów na wykończenie ścian, to zdecydowanie bardziej wytrzymała jest tapeta. Nawet średniej klasy modele są odporne na działanie wilgoci oraz zapewniają możliwość mycia ich powierzchni, gdy dojdzie do zabrudzenia. Tymczasem ściany pomalowane farbą należy odświeżać co kilka lat, aby zachowały one swoją estetykę.

Warto jednak pamiętać, że to, co może być uznawane za wadę farb, w niektórych przypadkach może być również ich zaletą. Otóż gdy lubimy zmiany we wnętrzach, to zdecydowanie mniej problemowe będzie zastosowanie jednej z nowoczesnych farb. Są one łatwe w nakładaniu, wytrzymałe, mają doskonałe i żywe kolory, a dodatkowo mogą być czyszczone z zabrudzeń, co jest szczególnie ważne w przypadku rodziców posiadających małe dzieci.