< Dom Kraków | Osiedle domków jednorodzinnych | Osada Kunice

POZNAJ| ODETCHNIJ| ZAMIESZKAJ| ODPOCZNIJ

UROKI ŻYCIA ZA MIASTEM| CZYSTYM POWIETRZEM BEZ SMOGU| NA KAMERALNYM OSIEDLU| W CICHEJ, PRZYJAZNEJ OKOLICY

Różnice między gresem szkliwionym a polerowanym

Gres to rodzaj płytki ceramicznej i bardzo popularny sposób wykańczania ścian i podłóg. Powstaje z kamionki szlachetnej, która jest połączeniem gliny, piasku kwarcowego, skalenia, kaolinu oraz szamotu. Dzięki takiej mieszance płytki gresowe są mało nasiąkliwe, a jednocześnie odporne na działanie mrozu. Gres jest wytwarzany w procesie wypalania w bardzo wysokiej temperaturze, wyróżnia się trwałością i twardością, a także atrakcyjnym wyglądem. Z tych powodów płytki z gresu sprawdzą się w różnych warunkach – wewnętrznych i zewnętrznych.

Gres może być szkliwiony lub polerowany – obydwa rodzaje powierzchni różnią się wyglądem, a także parametrami technicznymi.

Gres szkliwiony i polerowany – wady i zalety

Gres polerowany ma atrakcyjny wygląd, który może z powodzeniem naśladować naturalny kamień i daje bardzo atrakcyjny efekt – jest to zasługa wyjątkowo gładkiej, lśniącej powierzchni. Płytki są dostępne w bogatej gamie kolorów i rozmiarów, dobrze prezentują się na powierzchniach o różnej wielkości. Gładka powierzchnia polerowanego gresu może mieć jednak duże właściwości poślizgowe – szczególną ostrożność należy zachować w warunkach podwyższonej wilgotności. Problemem może być utrzymanie ich w czystości – warto więc zaimpregnować ich powierzchnię.

Na powierzchni gresu szkliwionego znajduje się dodatkowa warstwa, która w większym stopniu zabezpiecza je przed nasiąkaniem i odbarwieniami. Szkliwo wpływa na wygląd gresu, który jest dostępny w wielu kolorach. Nowoczesne techniki wydruku cyfrowego umożliwiają umieszczenie na ich powierzchni oryginalnych wzorów. Płytki z gresu są odporne na uszkodzenia, jednak warstwa szkliwa jest o wiele mniej trwała i może ulec odpryśnięciu lub spękaniu. Gres szkliwiony łatwiej jest jednak utrzymać w czystości.