< Otwory wentylacyjne w drzwiach łazienkowych

POZNAJ| ODETCHNIJ| ZAMIESZKAJ| ODPOCZNIJ

UROKI ŻYCIA ZA MIASTEM| CZYSTYM POWIETRZEM BEZ SMOGU| NA KAMERALNYM OSIEDLU| W CICHEJ, PRZYJAZNEJ OKOLICY

Otwory wentylacyjne w drzwiach łazienkowych

Podczas urządzania mieszkania lub domu zwracamy z oczywistych względów uwagę na wygląd i aranżację pomieszczeń. Jednak podczas remontu czy budowy należy pamiętać również o przepisach budowlanych. Bardzo istotne, chociaż z niewiadomych względów często ignorowane, są określone prawnie zasady dotyczące drzwi. Opisują one minimalną szerokość tej przegrody – najwygodniejsze będą te, które mają w świetle ościeżnic 80 centymetrów. W budynkach mieszkalnych nie powinno się montować progów – z wyjątkiem drzwi łazienkowych, ponieważ w tym przypadku próg może chronić resztę domu przed zalaniem w razie awarii.

Jednak drzwi łazienkowe powinny spełniać kilka dodatkowych norm. Po pierwsze – powinny być otwierane na zewnątrz, by zapewnić swobodny dostęp do wnętrza w każdej sytuacji. Kolejne bardzo ważne zasady dotyczą otworów wentylacyjnych, w które obowiązkowo powinny być wyposażone każde drzwi do łazienki.

Wentylacja w łazience – jakie otwory?

Łazienka i drzwi do niej są szczególnie narażone na działanie wilgoci. W żadnym przypadku nie powinny być one szczelne – należy wyposażyć je w otwory lub kratkę wentylacyjną. Uchroni to łazienkę przed zawilgoceniem. Rozwiązaniem, które także ma zastosowanie, może być przycięcie wentylacyjne w skrzydle drzwi.

Zgodnie z przepisami, powierzchnia otworów wentylacyjnych powinna wynosić łącznie 220 centymetrów kwadratowych. Jest to wielkość minimalna. Jeśli z kolei decydujemy się na przycięcie drzwi lub montaż krótszego skrzydła, powstała szczelina powinna mieć co najmniej 2,5 centymetra wysokości.