< Okna ze szprosami czy bez?

POZNAJ| ODETCHNIJ| ZAMIESZKAJ| ODPOCZNIJ

UROKI ŻYCIA ZA MIASTEM| CZYSTYM POWIETRZEM BEZ SMOGU| NA KAMERALNYM OSIEDLU| W CICHEJ, PRZYJAZNEJ OKOLICY

Okna ze szprosami czy bez?

Szprosy, czyli szczebliny, to listwy, które dzielą okno na kwatery. Kiedyś były niezbędnym elementem – wzmacniały tafle szyb o dużej powierzchni, były również przydatne, kiedy okno było zbudowane z kilku mniejszych szybek. Pełniły więc ważną funkcję konstrukcyjną. Obecnie szprosy w oknach nie są niezbędne, jednak wielu właścicieli mieszkań i domów decyduje się na nie ze względów estetycznych.

Szprosy – nawiązanie do tradycji

Szprosy w oknach nadają stolarce okiennej elegancji i wprowadzają tradycyjny, staroświecki klimat. Część osób może uważać takie rozwiązanie za mało praktyczne, ponieważ szczebliny mogą powodować, że mycie okien będzie trochę bardziej skomplikowane. Jednak oferowane przez producentów szprosy, które pełnią przede wszystkie funkcję dekoracyjną, dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii, nie powodują tego problemu.

Obecnie stosowane są cztery główne rodzaje szprosów. Konstrukcyjne szczebliny, najmocniej nawiązujące do tradycyjnych rozwiązań, są stosowane zwykle w budynkach zabytkowych, jako element konstrukcyjny. Bardzo praktycznym pomysłem jest zamontowanie szprosów międzyszybowych, które nie utrudniają czyszczenia, a dodatkowo mogą mieć efektowne kształty. Innym rodzajem są szprosy wiedeńskie, które przykleja się na powierzchnię szyby z jej obu stron – to prosty sposób na nadanie okiennicom indywidualnego charakteru. Z kolei zawieszane szprosy można zdjąć na czas czyszczenia okien, ponieważ są umieszczane na wygodnych okuciach.

Szprosy są ciekawym elementem, który podkreśli urodę tradycyjnych budynków, a nowemu budownictwu nada stylu i klasy.