< Okna z drewna czy z PCV?

POZNAJ| ODETCHNIJ| ZAMIESZKAJ| ODPOCZNIJ

UROKI ŻYCIA ZA MIASTEM| CZYSTYM POWIETRZEM BEZ SMOGU| NA KAMERALNYM OSIEDLU| W CICHEJ, PRZYJAZNEJ OKOLICY

Okna z drewna czy z PCV?

Przez wiele lat najbardziej popularnym wyborem były drewniane ramy okienne. Wraz z rozwojem technologii na rynku pojawiły się również modele wykonane z PVC. Wielu inwestorów zastanawia się, która z tych możliwości będzie bardziej korzystna, zapewni lepszą ochronę i będzie mniej kłopotliwa w czyszczeniu, konserwacji i utrzymaniu.

Drewno czy PVC – czym się różnią

Drewniane okiennice kojarzą się często z powszechnie stosowanymi jeszcze kilkanaście lat temu niepraktycznymi, podwójnymi, wymagającymi częstego odmalowywania i skomplikowanego czyszczenia oknami. Jednak obecnie pod wieloma względami plastikowe i drewniane okna nie różnią się między sobą, ponieważ są wyposażone w takie same szyby i okucia. Mają więc podobny stopień izolacji przed hałasem i temperaturą, a drewniane ramy są bardziej wytrzymałe od plastikowych. Ich minusem jest konieczność renowacji, jednak nowoczesne preparaty ochronne są dość wytrzymałe, w związku z czym nie musimy poświęcać czasu na ścieranie łuszczącej się warstwy farby lub lakieru.

Okien plastikowych nie trzeba konserwować, jednak mogą być one zimniejsze od drewna. Ciemne plastikowe okna szybciej się nagrzewają, a samo PVC jest bardziej podatne na odkształcenia, wywołane na przykład właśnie przez temperaturę – należy o tym pamiętać podczas montażu. Okna plastikowe są zwykle tańsze od drewnianych, ale podczas zakupów należy uwzględnić koszt dodatkowego, potrzebnego wyposażenia.