POZNAJ| ODETCHNIJ| ZAMIESZKAJ| ODPOCZNIJ

UROKI ŻYCIA ZA MIASTEM| CZYSTYM POWIETRZEM BEZ SMOGU| NA KAMERALNYM OSIEDLU| W CICHEJ, PRZYJAZNEJ OKOLICY

Ogród w stylu angielskim czy amerykańskim?

Inwestorzy, którzy decydują się na zakup domu, często zastanawiają się nad wyborem pomiędzy ogrodem angielskim a amerykańskim. Różnice pomiędzy obydwoma rodzajami ogrodów są na tyle duże, że w rzeczywistości wybór wcale nie należy do najtrudniejszych.

Generalnie ogród amerykański trudno w ogóle nazwać ogrodem. Są to po prostu dwa rodzaje przydomowych terenów zielonych. Przed domem jest to nieogrodzony trawnik z jednym lub kilkoma drzewami, z kilkoma bylinami w najbliższym sąsiedztwie domu, ewentualnie niewielkim skalniakiem. Za domem jest to ogrodzona wysokim płotem przestrzeń, w której się wypoczywa. Można tam ustawić grill, przyrządy treningowe czy wybudować basen. Dobór roślin dowolny, ważne tylko, żeby trawa była w miarę przystrzyżona. Widać zatem, że utrzymanie ogrodu amerykańskiego nie stanowi żadnej trudności, nie jest on w żaden sposób spersonalizowany i służy wyłącznie jako miejsce wypoczynku.

Ogród angielski jest bez porównania bardziej skomplikowaną strukturą, wymagającą dość dużych nakładów pracy. W ogromnym uproszczeniu stykają się w nim dwa style – swobodny i formalny. Swoboda przejawia się w asymetryczności takiego ogrodu i bardzo dużej roli inwencji twórczej jego właściciela. Z kolei oznaką formalizmu jest fakt, że chaos w angielskim ogrodzie tak naprawdę jest pozorny. Rabaty są zadbane, trawniki przystrzyżone, żywopłoty doskonale ukształtowane, a całość idealnie wtapia się w otaczający krajobraz, również pod względem ukształtowania terenu. Materiały wykorzystywane w takim ogrodzie są wyłącznie naturalne (kamień, żwir, cegły), murki oporowe mocne, zaś metalowe elementy, np. bramy, najwyższej jakości. Kolory, z jakimi mamy do czynienia w takim ogrodzie, to naturalne róże, fiolety, błękity czy biele, z żółtymi lub czerwonymi detalami. Do tego jakieś niewielkie elementy ogrodowej architektury – altana, murek czy zadbana ścieżka.

Widać zatem, że rodzaj ogrodu, który wybierzemy, zależy przede wszystkim od zasobności naszego portfela i ilości wolnego czasu, który możemy przeznaczyć na pielęgnację naszych rabat, trawników i skalniaków. Dla kogoś, kto preferuje czysty, niczym niezmącony wypoczynek, ogród amerykański jest lepszym rozwiązaniem, ponieważ jest o wiele łatwiejszy w utrzymaniu. Jednak jeżeli kochamy rośliny i zależy nam na naprawdę efektownym ogrodzie, wówczas styl angielski jest dla nas stworzony.