POZNAJ| ODETCHNIJ| ZAMIESZKAJ| ODPOCZNIJ

UROKI ŻYCIA ZA MIASTEM| CZYSTYM POWIETRZEM BEZ SMOGU| NA KAMERALNYM OSIEDLU| W CICHEJ, PRZYJAZNEJ OKOLICY

Na co zwracać uwagę projektując salon?

Specjaliści, którzy zawodowo zajmują się projektowaniem wnętrz, podczas prac związanych z salonem zwracają uwagę na kilka ważnych aspektów tego pomieszczenia.

Najważniejsza kwestia dotyczy jego metrażu. Jeżeli jest połączony z kuchnią, wówczas może mieć trochę mniejsze rozmiary, niż w przypadku, gdy jest oddzielnym pomieszczeniem. Przyjmuje się, że 25 m2 jest powierzchnią, która powinna w tym przypadku wystarczyć. Tym bardziej, że można zastosować kilka ciekawych sztuczek aranżacyjnych (przeszklona ściana wychodząca ma ogród, otwarta kuchnia, otwarcie na schody), żeby optycznie taki salon powiększyć. Kwestię jego połączenia z kuchnią omówiliśmy w innym tekście, dlatego teraz skupimy się na pozostałych zasadach stosowanych przy projektowaniu pokoju dziennego.

Przede wszystkim bardzo ważne jest odpowiednie zaprojektowanie ciągów komunikacyjnych. Nie może być ich zbyt dużo, poza tym nie mogą być zbyt szerokie, ponieważ przestrzeń wypoczynkowa w salonie jest wówczas o wiele mniejsza. Jeżeli ktoś marzy o kominku, to taką kwestię należy rozważyć już podczas prac projektowych, w przeciwnym wypadku będziemy mieć problem z późniejszym dostosowaniem wentylacji oraz instalacji grzewczej do obecności dodatkowego paleniska. Sami możemy za to wybrać i ustawić telewizor, należy jedynie pamiętać, żeby nie dominował on w pomieszczeniu. Nie zapominajmy także o odpowiedniej ilości naturalnego światła. Salon jest pomieszczeniem dziennym i dobrze oświetlony oraz ogrzany, szczególnie zimą będzie ulubionym miejscem w domu dla wszystkich domowników.