POZNAJ| ODETCHNIJ| ZAMIESZKAJ| ODPOCZNIJ

UROKI ŻYCIA ZA MIASTEM| CZYSTYM POWIETRZEM BEZ SMOGU| NA KAMERALNYM OSIEDLU| W CICHEJ, PRZYJAZNEJ OKOLICY

Minimalizm w urządzaniu wnętrz

Minimalizm w wystroju jest obecnie synonimem stylu i nowoczesności. Często również kojarzy się ono z wnętrzem zamieszkiwanym przez osoby sukcesu, perfekcjonalistów. Ale czym dokładnie charakteryzuje się ten styl?

Wprowadzając minimalizm do mieszkania, należy zacząć od właściwego zrozumienia jego istoty. A hasło „wyrzuć wszystko, co nie jest niezbędne” to krzywdzące pojmowanie tego stylu. Chodzi nie o to, aby wprowadzić ascezę, ale wybierać takie meble i przedmioty, które łączą prostotę formy z funkcjonalnością. W salonie pojawią się więc rozkładana kanapa, pełniąca czasem rolę łóżka, rozsuwane ławy, mieszczące w razie potrzeby podwójną liczbę gości lub krzesła składane jedno na drugie.

Meble mają tu proste, geometryczne formy, pozbawione są jakichkolwiek zdobień, a nawet uchwytów. Ich kolorystyka utrzymana jest przeważnie w odcieniach bieli i czerni. Aby nie narazić się na wrażenie sterylności, warto skromne kształty wzbogacić żywą gamą kolorystyczną. Nie ma co do niej żadnych ograniczeń, ale by wystrój pozostał spójny, trzeba konsekwentnie trzymać się trzech, czterech kolorów.

Mała liczba dodatków jest niezaprzeczalnym wyznacznikiem tego stylu, jednak zanim poddana zostanie krytyce, warto zastanowić się nad jej źródłem. Niewielka ilość rzeczy przekłada się na łatwość w utrzymaniu porządku w mieszkaniu i wzmaga wrażenie ładu. Takie czynniki muszą być istotne dla właścicieli wnętrz, do których zaliczają się często osoby młode, oddane pracy zawodowej.

Minimalizm, jak każdy inny styl, znajdzie swoich licznych zwolenników i przeciwników. Aby jednak wyrobić sobie własne zdanie na jego temat, bezsprzecznie należy dać mu szansę!