POZNAJ| ODETCHNIJ| ZAMIESZKAJ| ODPOCZNIJ

UROKI ŻYCIA ZA MIASTEM| CZYSTYM POWIETRZEM BEZ SMOGU| NA KAMERALNYM OSIEDLU| W CICHEJ, PRZYJAZNEJ OKOLICY

Lukarna czy okno dachowe – na co się zdecydować?

Dużą zaletą wnętrz urządzanych na poddaszu jest dostęp dużej ilości naturalnego światła, dzięki któremu wnętrze wydaje się bardziej przyjazne i optycznie większe. Najwyższe kondygnacje są z reguły najlepiej doświetlone, szczególnie w domach jednorodzinnych, w których otoczeniu nie ma wyższych budynków.

Istnieją dwa typy okien, które doskonale sprawdzą się w pomieszczeniu użytkowym na poddaszu – lukarna oraz okno dachowe. Lukarna to dobudowana konstrukcja na dachu, która jest wyposażona w tradycyjnie, pionowo osadzone okno. Okno dachowe, zwane również połaciowym, umieszczone jest pod kątem w połaci dachu, dlatego zespala się z dachem.

Lukarna a okno dachowe – wady i zalety

Lukarna wyróżnia się na tle dachu i może stanowić atrakcyjną ozdobę budynku. Często spotykana jest w budowlach w klasycznym stylu – jest wtedy wąska. Lukarna stosowana jest również w nowoczesnym budownictwie, ale w tym przypadku okna są szersze i dostarczają więcej światła. Ich wadą jest skomplikowany montaż oraz konieczność zmian budowy dachu, co wymaga uzyskania dodatkowych pozwoleń. Lukarna wymaga również odpowiedniego zabezpieczenia przed wodą spływającą z dachu.

Okno dachowe nie wyróżnia się na tle dachu, co jest zaletą dla wielu architektów i projektantów. Ich instalacja nie jest bardzo skomplikowana, dostarczają też więcej naturalnego światła niż lukarny, jednak z tego powodu przyśpieszają nagrzewanie się pomieszczenia. Na tego typu oknach szybciej osiadają zabrudzenia, a ich czyszczenie może sprawić trudności niż w przypadku pionowo osadzonych okiennic.

Wybór typu okna musimy uzależnić od efektu jaki chcemy osiągnąć oraz zastosowania wnętrza użytkowego na poddaszu.