POZNAJ| ODETCHNIJ| ZAMIESZKAJ| ODPOCZNIJ

UROKI ŻYCIA ZA MIASTEM| CZYSTYM POWIETRZEM BEZ SMOGU| NA KAMERALNYM OSIEDLU| W CICHEJ, PRZYJAZNEJ OKOLICY

Kuchnia – otwarta czy zamknięta?

Otwarcie kuchni na pokój dzienny jest ostatnimi czasy bardzo popularnym rozwiązaniem w aranżacji wnętrz. Nie każdy inwestor powinien się jednak decydować na wcielenie takiego projektu w życie.

Zalety otwartej kuchni są oczywiste. Jest ona lepiej oświetlona, wydaje się również bardziej przestronna. Korzystając z niej nie jesteśmy odseparowani od gości w salonie żadną przegrodą budowlaną. Jeżeli dodatkowo lubimy porządek i nie jesteśmy miłośnikami długotrwałego gotowania aromatycznych potraw, otwarta kuchnia jest dla nas idealną opcją. Podczas gotowania możemy oglądać telewizję czy zabawiać rodzinę lub gości rozmową.

W przeciwnym wypadku lepiej wybrać kuchnię zamkniętą. Niektórzy inwestorzy zapominają, że nawet najlepsza wentylacja znajdująca się w otwartej kuchni nie ochroni mieszkania przed zapachami i parą powstałymi podczas gotowania. Poza tym widok brudnych naczyń czy zaniedbanej kuchenki nie należy do najmilszych w sytuacji, gdy przebywamy w salonie z gośćmi. Z kuchnią zamkniętą takich problemów mieć nie będziemy. Ponadto decydując się na otwarcie kuchni musimy również pamiętać o tym, żeby była utrzymana w takiej samej stylistyce, jak salon, co wbrew pozorom nie należy do najprostszych zadań.

Pośrednim rozwiązaniem jest zastosowanie półwyspu, wyspy lub nawet zwykłego stołu z krzesłami. Salon i kuchnia będą od siebie odseparowane prowizoryczną przegrodą dzielącą jedną przestrzeń na dwa pomieszczenia, dodatkowo uzyskamy coś na kształt niewielkiej jadalni, w której można wspólnie spędzać czas przy obiedzie czy kolacji.