POZNAJ| ODETCHNIJ| ZAMIESZKAJ| ODPOCZNIJ

UROKI ŻYCIA ZA MIASTEM| CZYSTYM POWIETRZEM BEZ SMOGU| NA KAMERALNYM OSIEDLU| W CICHEJ, PRZYJAZNEJ OKOLICY

Kiedy cyklinować podłogę?

Drewniana podłoga prezentuje się niezwykle elegancko i efektownie, dodaje wnętrzu stylu i klasy – jednak tylko w przypadku, kiedy jest zadbana i w dobrym stanie. Podłoga jest narażona na wiele czynników, które mogą powodować jej niszczenie. Również czas może odebrać blask drewnianej powierzchni. Cyklinowanie to sposób na piękną podłogę, mimo intensywnego używania oraz upływu lat.

Drewniana podłoga jak nowa

Jeśli na podłodze znajduje się rozległe, widoczne, pojedyncze uszkodzenie, najlepiej będzie dany fragment posadzki po prostu wymienić. Jednak jeśli poważne, nieestetyczne uszkodzenia obejmują całą powierzchnię, a nie mamy możliwości wymiany, podłogę należy wycyklinować. Cyklinowanie możemy wykonać samodzielnie, jednak istnieje ryzyko, że w ten sposób uszkodzimy drewnianą podłogę. Lepszym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na usługi fachowca.

Na przyklejonym do podłoża parkiecie możemy zastosować specjalistyczną cyklinarkę taśmową. Do trudniej dostępnych miejsc używa się szlifierki krawędziowej. Cyklinowanie, czyli szlifowanie drewnianej podłogi przy pomocy papieru ściernego, trzeba wykonać kilka razy (od trzech do pięciu). Znaczenie ma również grubość papieru ściernego. Przy każdym kolejnym razem trzeba go zmienić na bardziej drobny. Musimy także pamiętać, że do różnych gatunków drzew stosujemy papier ścierny różnej grubości.

Po cyklinowaniu szczeliny należy wypełnić środkiem, który ma w swoim składzie żywice, następnie zeszlifować, podłogę pokryć podkładem, a na zakończenie – lakierem.

Podczas remontu lub wykończenia wnętrza cyklinowanie najlepiej wykonać przed malowaniem ścian, ponieważ krople lakieru mogą pozostawić na ścianach nieestetyczne zacieki. Jeśli chodzi o drzwi i ościeżnice – warto jest je zdemontować na czas cyklinowania, a kiedy nie mamy takiej możliwości – dokładnie zabezpieczyć.