< Kącik dla dziecka w pokoju dziennym

POZNAJ| ODETCHNIJ| ZAMIESZKAJ| ODPOCZNIJ

UROKI ŻYCIA ZA MIASTEM| CZYSTYM POWIETRZEM BEZ SMOGU| NA KAMERALNYM OSIEDLU| W CICHEJ, PRZYJAZNEJ OKOLICY

Kącik dla dziecka w pokoju dziennym

Bez względu na wielkość mieszkania lub domu, każdy domownik powinien mieć kąt tylko dla siebie. Dorośli potrzebują miejsca do pracy i odpoczynku, z kolei dzieci powinny mieć przestrzeń do nauki i zabawy. Jednak przeznaczenie do tego celu osobnego pokoju często jest niemożliwe, szczególnie w małym mieszkaniu, w którym dziecko musi dzielić sypialnię z rodzicami. W takiej sytuacji warto urządzić kącik dla dziecka w pokoju dziennym. Poza zapewnieniem dziecku dobrych warunków do odrabiania lekcji i beztroskiej zabawy, rozwiązanie to ma jeszcze inną zaletę – w ten sposób rodzice mogą mieć malucha zawsze na oku.

Strefa dla dziecka w pokoju dziennym

Jeśli dziecko ma w swoim kąciku poczuć się jak u siebie, warto zacząć od wyraźnego wydzielenia przestrzeni dla malucha. Możemy do tego celu wykorzystać parawan, przesuwaną ściankę lub zasłonę, które wyraźnie oddzielą bawialnię od strefy dziennej. Bardzo prostym sposobem jest zaaranżowanie takiego kącika za oparciem kanapy lub za wolno stojący regałem.

Charakter strefie przeznaczonej dla dziecka nadadzą kolory – żywa farba lub wzorzysta tapeta na ścianie. Dobrym pomysłem jest umieszczenie na podłodze kolorowego dywanu, na którym dziecko będzie mogło bawić się bez przeszkód.

Ważnym elementem jest dostęp światła – najlepsze jest światło naturalne. Jeśli nie mamy możliwości, aby umieścić kącik dla dziecka w pobliżu okna, warto wyposażyć go w lampy z łagodnym światłem. Nie zapominajmy również o miejscu do przechowywania zabawek i innych dziecięcych skarbów. Jeśli mamy do dyspozycji mało miejsca, szafki i półki możemy zastąpić kolorowymi pudełkami lub kartonami. Mały uczeń będzie potrzebował również dopasowanego do wzrostu stolika lub biurka.