POZNAJ| ODETCHNIJ| ZAMIESZKAJ| ODPOCZNIJ

UROKI ŻYCIA ZA MIASTEM| CZYSTYM POWIETRZEM BEZ SMOGU| NA KAMERALNYM OSIEDLU| W CICHEJ, PRZYJAZNEJ OKOLICY

Jasne czy ciemne meble kuchenne?

Przy dylemacie pomiędzy wyborem mebli kuchennych w odcieniu ciemnym lub jasnym na pewno pomoże nam odpowiednia wiedza z zakresu oddziaływania kolorów – a także zdroworozsądkowe podejście do czysto użytkowych kwestii związanych z codziennym korzystaniem z kuchni.

Kolory ciemne kontra jasne barwy

Każda barwa zastosowana w aranżacji danego pomieszczenia wpływa na nasze samopoczucie w sytuacji, gdy w tym pomieszczeniu przebywamy. Ciemne kolory są zazwyczaj przypisywane prestiżowi, dlatego chcąc uzyskać w kuchni efekt nienachalnej elegancji, najlepiej jest wykorzystać właśnie ciemne meble – grafitowe, granatowe czy brązowe. Oczywiście taką aranżację warto przełamać jasnymi odcieniami, gdyż chroni to przed uzyskaniem efektu grobowca w kuchni, a także stanowi ciekawy wizualny kontrast.

Z kolei jasne sprzęty w kuchni pozwolą optycznie ją powiększyć. Jaśniejsze odcienie są również w stanie ożywić kuchnię i czynią ją o wiele bardziej przytulną. Poza tym ze strony praktycznej należy zwrócić uwagę na fakt, że na powierzchni jasnych mebli i sprzętów nie widać wyraźnie smug i odciśniętych śladów dłoni.

Kolorystyka kuchni może również oddziaływać na nasze samopoczucie – jasne kolory dodadzą nam z rana zdecydowanie więcej energii, podczas gdy ciemne uspokoją i wyciszą. Oczywiście poszczególne tonacje można z powodzeniem łączyć, zestawiając na przykład w szafkach ciemne blaty i jasne fronty.