< Jakie rury do centralnego ogrzewania?

POZNAJ| ODETCHNIJ| ZAMIESZKAJ| ODPOCZNIJ

UROKI ŻYCIA ZA MIASTEM| CZYSTYM POWIETRZEM BEZ SMOGU| NA KAMERALNYM OSIEDLU| W CICHEJ, PRZYJAZNEJ OKOLICY

Jakie rury do centralnego ogrzewania?

Budowa i remont domu lub mieszkania to wiele ważnych decyzji. Jednym z takich wyborów jest wybór rur do centralnego ogrzewania. Warto oczywiście zwrócić uwagę na ich wygląd, jednak nie jest to najważniejszy czynnik, który należy uwzględnić. W przypadku rur grzewczych liczy się przede wszystkim materiał, z jakiego są wykonane, a także rodzaj instalacji grzewczej, temperatura czynnika grzewczego itp.

Miedziane czy z tworzywa

Duże znaczenie ma materiał, z których zostały wyprodukowane rury. Popularnym rozwiązaniem jest trwała i odporna na temperaturę miedź. Miedziane rury są lekkie, należy je jednak izolować oraz uważać na ich kontakt z innymi materiałami, które mogą wywołać korozję. Alternatywą w niektórych przypadkach mogą być lekkie i elastyczne rury z tworzywa, które są odporne na korozję, jednak mniej trwałe.

Rury do centralnego ogrzewania – jak wybrać?

Dobór materiału, z którego wykonuje się rury do centralnego ogrzewania, jest uzależniony od temperatury, które ma osiągać woda płynąca w instalacji. Jeśli przekracza ona 90 stopni, powinniśmy zrezygnować z rur z tworzywa sztucznego. Eksperci zalecają również, aby część instalacji w kotłowni wykonywać z miedzi – dotyczy to fragmentów rur za kotłem. Jeżeli wybieramy rury z tworzywa sztucznego, pamiętajmy, żeby były one wielowarstwowe oraz zabezpieczone przez działaniem tlenu przez specjalistyczną barierę antydyfuzyjną.

Za bardziej estetyczne rozwiązanie uznawane są miedziane rury, ale wygląd instalacji jest kwestią indywidualnego gustu. Zaletą miedzianych rur jest jednak wyższa wytrzymałość na uderzenie i inne uszkodzenia mechaniczne. Z kolei rury z tworzywa sztucznego lepiej izolują ciepło, dzięki czemu nie powodują jego strat podczas transportu czynnika grzewczego z instalacji do kaloryferów.