POZNAJ| ODETCHNIJ| ZAMIESZKAJ| ODPOCZNIJ

UROKI ŻYCIA ZA MIASTEM| CZYSTYM POWIETRZEM BEZ SMOGU| NA KAMERALNYM OSIEDLU| W CICHEJ, PRZYJAZNEJ OKOLICY

Jakie rośliny sprawdzą się w skalnym ogrodzie?

Jeżeli zawsze marzyliśmy o skalnym ogrodzie, kupno własnego domu jest znakomitym pretekstem do jego aranżacji. Takie ogrody mają naśladować swoją stylistyką górski krajobraz. Zazwyczaj tworzone są z fragmentów skał, kamieni, ziemi oraz odpowiednio dobranych krzewów i kwiatów. Jakie rośliny sprawdzą się najlepiej w skalnym ogrodzie?

Najlepsze warunki dla roślin tworzą zachodnie i wschodnie stoki skalniaków, ze względu na ilość nasłonecznienia w ciągu dnia. Jeżeli nasz ogród jest ocieniony, znakomicie sprawdzą się tutaj krzewy takie, jak mikrobiota syberyjska, czy rośliny w typach epimedium, ciemiernika białego czy żurawki. Także porzeczka alpejska będzie się rozwijać na zacienionych skalniakach. W miejscach bardziej nasłonecznionych możemy zasadzić lnicę alpejską, żagwin ogrodowy lub floks szydlasty, a z nieco wyższych krzewów – modrzew japoński i sosnę gęstokwiatową. Na bardzo nasłonecznionym terenie poradzi sobie smagliczka górska, kosodrzewina i krwawnik pospolity.

Aby wolnej przestrzeni naokoło skalniaków nie porastały chwasty, warto posypać ją żwirem. Efekt będzie z pewnością zadowalający. Ogródki tego typu wyglądają niezwykle pomysłowo, jednocześnie będąc dość prostymi w utrzymaniu. Rośliny zasadzone przy skalnikach nie są tak wymagające, jak inne gatunki. Są odporne na wysokie i niskie temperatury, a szkodniki atakują je niezwykle rzadko.