POZNAJ| ODETCHNIJ| ZAMIESZKAJ| ODPOCZNIJ

UROKI ŻYCIA ZA MIASTEM| CZYSTYM POWIETRZEM BEZ SMOGU| NA KAMERALNYM OSIEDLU| W CICHEJ, PRZYJAZNEJ OKOLICY

Jakie gatunki krzewów sprawdzą się jako naturalne ogrodzenie?

Żywopłoty to w ostatnich latach popularna alternatywa dla tradycyjnego ogrodzenia. Stanowią one dobrą i estetyczną barierę od kurzu oraz hałasu. Aby również z powodzeniem spełniał funkcję ochronną, musi być gęsty, a niekiedy nawet ciernisty. Wybór odpowiednich krzewów na żywopłot jest więc kwestią bardzo istotną. Oto propozycje najpopularniejszych gatunków.

Berberys Thunberga – krzew pochodzenia japońskiego z rodziny berberysowatych o ozdobnych, kolorowych liściach (najczęściej w odcieniu czerwieni). Mierzy standardowo ok. 1-1,5 m, ale można wyhodować też egzemplarze dochodzące do 3 m. Charakteryzuje się rozłożystym pokrojem i jaskrawymi owocami, które pozostają na pędach również zimą.

Cis pośredni – krzew będący krzyżówką cisa pospolitego oraz japońskiego o zwartym pokroju. Jak na cis, rośnie dość szybko i osiąga wysokość od 3 do 5 m. Wyróżnia się charakterystycznymi nasionami z czerwonymi osnówkami. Należy jednak pamiętać, że jest to roślina trująca!

Ognik szkarłatny – ozdobny krzew z rodziny różowatych o pokroju wyprostowanym. Mierzy ok. 2,5 m wysokości. Popularny głównie ze względu na barwne, kuliste owoce, które utrzymują się od sierpnia aż do grudnia.

Ligustr pospolity – krzew liściasty idealny na żywopłoty formowane. Zarówno skórzaste liście jaki i kuliste, błyszczące owoce mogą rosnąć na nim przez całą zimę. Bardziej efektowne niż gatunek typowy są jego odmiany Atrovirens oraz Lodense.