POZNAJ| ODETCHNIJ| ZAMIESZKAJ| ODPOCZNIJ

UROKI ŻYCIA ZA MIASTEM| CZYSTYM POWIETRZEM BEZ SMOGU| NA KAMERALNYM OSIEDLU| W CICHEJ, PRZYJAZNEJ OKOLICY

Jakie drzwi do łazienki?

Bardzo często wybór drzwi zostawiamy na sam koniec prac wykończeniowych, tymczasem warto postarać się, by stanowiły one integralną część pomieszczenia. Decyzja należy jednak do nas - mogą one pasować do stylu wnętrza, ale mogą stanowić również niespodziankę, element zaskakujący.

W przypadku drzwi do łazienki liczy się nie tylko wygląd, ale również inne cechy. Jak wybrać idealny model?

Drzwi łazienkowe a prawo budowlane

Prawo budowlane warunkuje minimalną szerokość drzwi (80 centymetrów), według zasad drzwi nie mogą mieć progu. Wyjątek stanowią właśnie drzwi łazienkowe, ponieważ w tym przypadku próg stanowi przeszkodę dla wody. Drzwi łazienkowe lub w toalecie powinny być otwierane na zewnątrz (w razie, gdyby we wnętrzu ktoś zasłabł) oraz posiadać otwory wentylacyjne o minimalnej powierzchni 220 centymetrów kwadratowych. Otwory możemy także zastąpić szczeliną w dolnej krawędzi drzwi (2,5 centymetra).

Drzwi do łazienki – jak wybrać?

Oprócz koloru, który jest oczywiście kwestią indywidualną, istotny jest typ drzwi. Jest kilka uniwersalnych zasad, o których warto pamiętać. W jasnej, dobrze oświetlonej łazience możemy zamontować drzwi pełne, w ciemniejszym pomieszczeniu możemy zdecydować się na drzwi z mlecznego lub matowego szkła.

Pamiętajmy również o celu, który chcemy osiągnąć. Efekt wyraźnego oddzielenia i wyciszenia uzyskamy dzięki pełnym drzwiom – dadzą one efekt prywatności i spokoju. Takiego wrażenia nie dają drzwi szklane, które nie oddzielają wyraźnie łazienki od innych pomieszczeń, ale dają wrażenie lekkości i nowoczesności, szczególnie jeśli drewniane ramy zastąpimy na przykład metalowymi. Kompromis stanowią częściowo przeszklone drzwi, które zasłaniają i odsłaniają w odpowiednim stopniu, są lżejsze od pełnych i, w przeciwieństwie do drzwi szklanych, w mniejszym stopniu narażone na stłuczenia.