< Jakie drewno na schody?

POZNAJ| ODETCHNIJ| ZAMIESZKAJ| ODPOCZNIJ

UROKI ŻYCIA ZA MIASTEM| CZYSTYM POWIETRZEM BEZ SMOGU| NA KAMERALNYM OSIEDLU| W CICHEJ, PRZYJAZNEJ OKOLICY

Jakie drewno na schody?

Drewno stosujemy nie tylko na podłogach lub do produkcji mebli, ale chętnie budujemy z niego schody lub drewnianymi deskami wykańczamy stopnie wykonane z innego tworzywa, na przykład betonu. Stolarze uważają, że schody można skonstruować z dowolnego gatunku, jednak najlepiej jest się zdecydować na twarde drewno. Z tego powodu lepiej jest zrezygnować z desek sosnowych, świerkowych lub brzozowych.

Drewniane schody – najlepsze gatunki

Choć drewno bukowe charakteryzuje się wysoką ścieralnością, regularnie lakierowane i odpowiednio pielęgnowane dobrze sprawdzi się w warunkach domowych. Buczyna jest jasnym drewnem, dlatego dobrze rozjaśni wnętrze i nada mu przytulnego klimatu. Jesion z kolei jest elastyczny, ale jednocześnie bardzo twardy. Drewno jesionowe jest raczej ciemne – występuje w kilkunastu odcieniach, co zwiększa możliwości aranżacyjne, jednak warto pamiętać, że im drewno jest ciemniejsze, tym większa jest jego twardość, a co za tym idzie, zmniejsza się stopień jego ścieralności. Drewno z orzecha włoskiego jest chętnie stosowane ze względu na swoją stosunkowo niską cenę, a także charakterystyczny wygląd i słoje. Większą twardość ma drewno starsze, jednak należy często je lakierować i konserwować, aby zwiększyć wytrzymałość.

W przypadku schodów doskonale sprawdza się klon i dąb. Drewno klonowe jest twarde i jednocześnie elastyczne, nie wymaga częstej konserwacji i jest dostępne w różnych odcieniach. Dębina także jest bardzo wytrzyma i odporna na ścieranie. Odpowiednie zabezpieczenie nadaje klonowym i dębowym deskom efektownego wyglądu.

Do wykonania schodów odpowiednie będą również twarde gatunki drewna egzotycznego. Dostępne są deski na przykład o żółtym lub lazurowym kolorze, jednak drewno egzotyczne jest stosunkowo drogie i w wielu przypadkach wymaga specjalistycznej, kosztownej pielęgnacji.