POZNAJ| ODETCHNIJ| ZAMIESZKAJ| ODPOCZNIJ

UROKI ŻYCIA ZA MIASTEM| CZYSTYM POWIETRZEM BEZ SMOGU| NA KAMERALNYM OSIEDLU| W CICHEJ, PRZYJAZNEJ OKOLICY

Jakie drewno do łazienki?

Kafelki, ceramika i stalowe elementy wciąż są dla większości z nas nieodłączną częścią wyposażenia łazienki. Dzisiaj proponujemy oryginalne i nietypowe rozwiązanie, czyli drewno w łazience.

Drewno w łazience – ważny wybór

Największą wątpliwością, dotyczącą drewnianych elementów w łazience, jest problem wilgoci. Boimy się, że woda będzie miała szkodliwy wpływ na drewno. Są jednak pewne gatunki, które są odporne na zmienną wilgotność i temperaturę.

Dużą wytrzymałość w tym zakresie wykazuje drewno egzotyczne, które zawiera olejki naturalne oraz żywice. Gatunki drewna egzotycznego, takie jak na przykład cedr, badi, wenige, jatoba czy teak są trwałe, odporne na czynniki biologiczne, a także są mało kurczliwe.

Zastosowanie w wykończeniu łazienki mają również gatunki rosnące w Polsce – najlepsze z nich to dąb i modrzew. Nie ulegają łatwo odkształceniom, są twarde i charakteryzuje je stosunkowo niski współczynnik skurczliwości.

Drewniane elementy

Drewno w łazience ma wiele zastosowań. Najpopularniejszym z nich są drewniane podłogi oraz wykończenie ścian., jednak możemy go również użyć na przykład do obudowania wanny, umywalki oraz pozostałych urządzeń sanitarnych. Jeśli nie jesteśmy pewni tego rozwiązania, na początek wykorzystajmy w łazience drewniane ozdoby i akcesoria, na przykład pudełka, wieszaki czy półki.

Praktyczne podejście

Aby drewno w łazience zachowało ładny wygląd i służyło nam jak najdłużej, należy je zaimpregnować. Najlepiej do tego celu nadają się odpowiednie lakiery lub olejowanie. Pamiętajmy również o pielęgnacji drewnianych powierzchni i elementów przy pomocy specjalistycznych preparatów.