POZNAJ| ODETCHNIJ| ZAMIESZKAJ| ODPOCZNIJ

UROKI ŻYCIA ZA MIASTEM| CZYSTYM POWIETRZEM BEZ SMOGU| NA KAMERALNYM OSIEDLU| W CICHEJ, PRZYJAZNEJ OKOLICY

Jakie deski na ogrzewanie podłogowe?

Podgrzewana podłoga nadaje mieszkaniu ciepła i przytulności. Z kolei drewno dodaje wnętrzu klasy i elegancji, jest trwałe i naturalne, ale również pełne ciepłego uroku. Czy da się połączyć te dwa elementy i cieszyć się przytulną, domową oraz komfortową atmosferą?

Drewno w ogrzewaniu podłogowym – trochę techniki

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że drewno nie jest dobrym materiałem do zastosowania w ogrzewaniu podłogowym. Ma wysoki opór cieplny i nie przewodzi ciepła tak dobrze, jak na przykład ceramika. Cechuje się również dużą kurczliwością, a zmiany temperatury powodują zmiany jego objętości. Dlatego wiele osób obawia się łączenia drewnianych desek z ogrzewaniem podłogowym.

Mimo tych wątpliwości drewno możemy zastosować w tego rodzaju instalacji – sprawdzi się w dobrze wyizolowanych budynkach, które mają mniejsze zapotrzebowanie na ciepło. W takim przypadku odpowiednie będzie połączenie drewna z instalacją podłogową pracującą w oparciu o pompę ciepła lub kocioł z automatyką.

Jakie drewno?

Drewno zastosowane przy ogrzewaniu podłogowym powinno mieć przede wszystkim wysoki współczynnik przewodzenia ciepła. Z kolei stopień higroskopijności, czyli wchłaniania wilgoci z powietrza, powinien być jak najniższy. Z tych powodów w ogrzewaniu podłogowym doskonale sprawdzą się egzotyczne gatunki drzew, na przykład tek, jatoba lub merbau. Z krajowych gatunków dobrym wyborem będzie dąb. Możemy zdecydować się również na akację, ale w tym przypadku musimy dopilnować, by temperatura powierzchni podłogi nie przekroczyła 27 stopni - nie zapominajmy, że temperatura czynnika grzewczego musi być w tym przypadku zdecydowanie wyższa, niż desek czy paneli. Poza tym ceramika na podłogówce wymaga zdecydowanie niższej temperatury czynnika grzewczego, niż drewno.