POZNAJ| ODETCHNIJ| ZAMIESZKAJ| ODPOCZNIJ

UROKI ŻYCIA ZA MIASTEM| CZYSTYM POWIETRZEM BEZ SMOGU| NA KAMERALNYM OSIEDLU| W CICHEJ, PRZYJAZNEJ OKOLICY

Jaki materiał na parapet wewnętrzny?

W wykończeniu wnętrz ważne są wszystkie detale. To one decydują o charakterze pomieszczenia i wpływają na jego styl. Takim elementem z pewnością są parapety wewnętrzne, które powinny być nie tylko trwałe funkcjonale, ale również dopasowane do okiennic i wystroju wnętrza.

Parapety – praktyczne aspekty

Zanim skupimy się na kwestiach wizualnych, warto zwrócić uwagę na ważną funkcję, którą pełnią parapety wewnętrzne. Ułatwiają one mieszanie się zimnego powietrza z okna z tym ciepłym, unoszącym się znad grzejnika. Parapety wewnętrzne zatrzymują kurz znad kaloryfera oraz pomagają uniknąć brudzenia się ścian pod oknami. Mogą także służyć jako rodzaj dodatkowej półki.

Jakie mamy możliwości?

Wybór materiałów na parapet wewnętrzny jest naprawdę bardzo duży. Powinien on być uzależniony od funkcji, jaką będzie pełnił w pomieszczeniu.

Często stosowanym materiałem jest kamień, na przykład bardzo wytrzymały i odporny granit lub bardziej dekoracyjny, ale także delikatniejszy marmur. Przypominają go konglomeraty marmurowe, które nie są tak efektowne, ale za to tańsze i bardziej odporne na uszkodzenia. Lżejszy od granitu i marmuru, a także wytrzymały jest kamień syntetyczny. Z kolei parapety z kompozytów są odporne na uderzenia, ale nie na zarysowania. Bardzo efektowne są drewniane parapety, szczególnie w połączeniu z drewnianymi okiennicami. Płyty postforming oraz softforming mogą doskonale imitować drewno, kamień i płytki ceramiczne. Inne rozwiązania to na przykład PVC, akryl i laminaty.

Parapet a typ pomieszczenia

Jakie parapety będą odpowiednie do poszczególnych pomieszczeń? W kuchni parapet możemy używać jako blatu, dlatego należy wybrać materiały odporne na zarysowania i wilgoć (na przykład granit, kamień syntetyczny, konglomerat marmurowy lub kompozyty). W łazience sprawdzą się odporne na wilgoć płytki ceramiczne i kompozyty. Do salonu będą odpowiednie materiały bardziej szlachetne – kamień i drewno – lub tworzywa je imitujące. W pomieszczeniach gospodarczych możemy umieścić parapety na przykład z PVC, laminatu lub akrylu, które są wytrzymałe, ale tańsze.