POZNAJ| ODETCHNIJ| ZAMIESZKAJ| ODPOCZNIJ

UROKI ŻYCIA ZA MIASTEM| CZYSTYM POWIETRZEM BEZ SMOGU| NA KAMERALNYM OSIEDLU| W CICHEJ, PRZYJAZNEJ OKOLICY

Jak zaprojektować szafę wnękową?

Szafa wnękowa to nowoczesna odmiana tradycyjnego, wolno stojącego mebla, który w przeszłości zastąpił solidne skrzynie i kufry. Szafy wnękowe pozwalają na wygodne zagospodarowanie powierzchni, ponieważ w optymalny sposób wykorzystują całą szerokość, wysokość i głębokość przestrzeni. Dużą zaletą szafy wnękowej jest również szeroka możliwość dostosowania jej do naszych potrzeb. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas projektowania tego mebla, aby w pełni cieszyć się jego funkcjonalnością.

Szafa wnękowa – idealny projekt

Pierwszą decyzją, którą musimy podjąć w trakcie projektowania szafy wnękowej, jest mechanizm otwierania. Tego typu meble mogą być wyposażone w drzwi otwierane lub przesuwane. Jeśli wnętrze jest małe, a zależy nam na wygodzie, najlepiej jest zdecydować się na to drugie rozwiązanie. Warto również zwrócić uwagę na pokrycie powierzchni drzwi. Lśniący materiał optycznie powiększy wnętrze, bardzo dobrym pomysłem jest również umieszczenie na drzwiach lustra.

W fazie projektu należy także pamiętać o podstawowych wymiarach. Bardzo istotna jest głębokość szafy – zwróćmy uwagę na szerokość używanych przez nas wieszaków i dodajmy do nich kilka centymetrów, aby uniknąć pogniecenia ubrań. Przyjmuje się, że głębokość szafy powinna wynosić około 60 centymetrów. Wysokość zawieszenia wyższego drążka należy dopasować do wzrostu użytkowników, niższy może znaleźć się na wysokości około 60 centymetrów. Drążek nie powinien być dłuższy niż metr, ponieważ pod wpływem ciężaru może się odginać.

Jednym z elementów szafy są półki. Wygodę użytkowania zapewni szerokość około 50 centymetrów. Na dole mebla warto umieścić szuflady. Jako uzupełnienie szafy możemy wykorzystać systemy do przechowywania, na przykład wysuwane kosze i organizery.