POZNAJ| ODETCHNIJ| ZAMIESZKAJ| ODPOCZNIJ

UROKI ŻYCIA ZA MIASTEM| CZYSTYM POWIETRZEM BEZ SMOGU| NA KAMERALNYM OSIEDLU| W CICHEJ, PRZYJAZNEJ OKOLICY

Jak zaplanować pomieszczenie zgodnie z zasadami feng shui?

Feng to wiatr, zaś shui to woda. Są to elementy, symbole kultury chińskiej, które mają łączyć się i kojarzyć z dobrym zdrowiem. Z kolei zestawienie tych dwóch słów daje nazwę znanej od wieków metody aranżacji wnętrz, która z czasem urosła nawet do miana sztuki. Najprościej mówiąc, urządzanie wnętrz zgodnie z feng-shui ma na celu uzyskanie przepływu dobrej energii, która - niczym nieograniczona - krąży sobie swobodnie po domu/mieszkaniu.

Pierwszym krokiem ku uzyskaniu efektu energetycznej harmonii jest oczyszczenie przestrzeni ze wszystkich niepotrzebnych, czy też nielubianych sprzętów, a także zadbanie o dostęp świeżego powietrza oraz dobrego, przyjaznego oświetlenia. Kiedy te podstawowe warunki są spełnione, wtedy przychodzi czas na tzw. pięć żywiołów, czyli ogień, wodę, drewno, metal, ziemię. Chodzi tutaj o to, by w naszym mieszkaniu znajdowały się obiekty nawiązujące do tychże żywiołów. I tak na przykład, woda, która jest odpowiedzialna za emocje i szeroko pojętą duchowość, może być obecna w postaci małej fontanny, czy też akwarium, zaś wpływające na rozwój i kreatywność drewno dobrze sprawdzi się w postaci figurek, czy innych ozdób wykonanych z tego właśnie materiału.

Zgodnie z zasadami feng-shui domowa sypialnia musi być jak najbardziej przytulna, a znajdujące się w niej łóżko nie powinno znajdować się na linii okno-drzwi. Z kolei pomieszczenie przeznaczone do pracy należy wyraźnie oddzielić od całej reszty domu.