< Jak wykonać podbudowę pod ścieżkę lub podjazd?

POZNAJ| ODETCHNIJ| ZAMIESZKAJ| ODPOCZNIJ

UROKI ŻYCIA ZA MIASTEM| CZYSTYM POWIETRZEM BEZ SMOGU| NA KAMERALNYM OSIEDLU| W CICHEJ, PRZYJAZNEJ OKOLICY

Jak wykonać podbudowę pod ścieżkę lub podjazd?

Dom to nie tylko budynek mieszkalny, ale również otoczenie. Jego ważnymi elementami są między innymi ogród i garaż. Ze względów praktycznych i wizualnych, przed garażem powinien znaleźć się podjazd, a w ogrodzie ścieżki. Aby spełniały swoje praktyczne funkcje i były trwałe, bardzo ważne jest wykonanie podbudowy. Dobrze wykonany projekt podbudowy powinien uwzględniać przewidywane obciążenia oraz materiał użyty do jego budowy.

Podbudowa pod podjazd

Bardzo ważny jest projekt – najlepiej, by był wykonany przez specjalistyczną firmę lub architekta krajobrazu. Rozmiar podjazdu, który umożliwia wygodne korzystanie dla samochodu osobowego to około 2,5 na 5 metrów. Prawidłowo wykonany wykop pod taki podjazd powinien być równy i odpowiedniej głębokości, wykonany po usunięciu warstwy żyznej ziemi. Podjazd powinien być na poziomie trawnika – ułatwia to koszenie. Przed wykonaniem podbudowy dno wykopu powinno być utwardzone, należy także wziąć pod uwagę przebieg instalacji oraz system odprowadzania wody deszczowej. Warstwa podbudowy pod nawierzchnię pod ruch kołowy powinna mieć grubość około 25 do 40 centymetrów.

Podbudowa pod ścieżkę

Do przygotowania podbudowy pod ścieżkę, wystarczy warstwa od 10 do 20 centymetrów. Zasady przygotowania podbudowy pod ścieżkę, zarówno wykonaną z kostki brukowej, jak i kamienia, są podobne jak w przypadku podbudowy pod podjazd. Najlepszym materiałem będzie piasek wymieszany z glebą, z dodatkiem betonu. W przypadku wyjątkowo nieprzepuszczalnego gruntu, pod warstwą podbudowy warto ułożyć podkład ze żwiru.