POZNAJ| ODETCHNIJ| ZAMIESZKAJ| ODPOCZNIJ

UROKI ŻYCIA ZA MIASTEM| CZYSTYM POWIETRZEM BEZ SMOGU| NA KAMERALNYM OSIEDLU| W CICHEJ, PRZYJAZNEJ OKOLICY

Jak wybrać biurko?

Biurko to dla wielu z nas miejsce strategiczne, przy którym pracujemy, uczymy się, czytamy, korzystamy z Internetu, dokonujemy transakcji finansowych itp. Dlatego wybierając odpowiedni model tego mebla należy wziąć pod uwagę nie tylko jego wymiary czy funkcjonalność, ale przede wszystkim wzrost oraz wiek osoby, która będzie najczęściej z niego korzystać.

Wybór biurka – czynniki decydujące

Pierwsze biurko kupujemy dziecku w momencie, gdy idzie ono do szkoły. Gdy pociecha ma 6-7 lat, dopasowana wysokość biurka wynosi 55 centymetrów, jednak nie jest to sztywna zasada. Na pewno lepiej jest sprawdzić, czy przy danym blacie dziecko ma możliwość przyjęcia odpowiedniej postawy, bezpiecznej dla kręgosłupa i wzroku. Jeżeli nogi spoczywają stopami na ziemi, ręce są swobodnie ułożone na podłokietnikach, a kręgosłup pozostaje prosty, to dany model biurka jest optymalny dla malucha. Na blacie należy przewidzieć miejsce na postawieni lampki nocnej, komputera oraz niezbędnego dla ucznia wyposażenia. Szerokość blatu powinna wynosić przynajmniej 80 centymetrów, a długość 120 centymetrów.

Z kolei biurko przeznaczone dla osoby dorosłej mierzy standardowo 75 centymetrów wysokości. Wymiary blatu powinny zależeć od celu, w jakim dane biurko nam służy. Jeżeli jest to jedynie korzystanie z przenośnego komputera, to mebel może wynosić mniej niż standardowe wymiary, gdyż wtedy zajmie mniej miejsca w pokoju. Jednak, gdy biurko stanowi główne miejsce naszej pracy, to jego wymiary powinny wynosić przynajmniej 80 cm szerokości na 180 centymetrów długości.

Kwestia materiałów czy technologii, w jakich wykonane jest biurko, jest w gruncie rzeczy kwestią indywidualną. Na wybór odpowiedniego mebla mogą mieć w tym przypadku wpływ zarówno predyspozycje jego użytkownika, jak i chociażby wystrój wnętrza, w którym umieścimy biurko.