POZNAJ| ODETCHNIJ| ZAMIESZKAJ| ODPOCZNIJ

UROKI ŻYCIA ZA MIASTEM| CZYSTYM POWIETRZEM BEZ SMOGU| NA KAMERALNYM OSIEDLU| W CICHEJ, PRZYJAZNEJ OKOLICY

Jak urządzić pokój dla ucznia?

Pokój ucznia to miejsce, które ma stwarzać atmosferę nie tylko do nauki, ale także przebywania w nim. Dziecko będzie tam przecież spędzało godziny – pochylone nad pracą domową, bawiąc się z rodzeństwem, a także odpoczywając. Musi więc być dobrze rozplanowany i odpowiadać gustom przede wszystkim właściciela, nie rodzica!

Urządzając pokój do nauki, trzeba zacząć od najważniejszych elementów, którymi będą burko i krzesło. Nie warto na nich oszczędzać, bo źle dobrane kosztować mogą dziecko nie tylko niewygodę, ale nawet utratę zdrowia. Najlepiej wybrać biurko, w którym można będzie dostosować wysokość do wzrostu dziecka, aby „rosło” ono z małym właścicielem. Krzesło zaś powinno mieć regulację zarówno wysokości, jak i oparcia. Jeśli pozycja dziecka dalej nie będzie wydawać się stabilna, warto zainwestować w takie dodatki, jak np. podnóżek czy poduszka pod plecy.

Kolejny ważny element to oświetlenie. Dla nikogo nie jest zaskoczeniem, że najlepszym miejscem do nauki dziecka będą okolice okna, bo to źródła naturalnego światła. Należy jednak zadbać, aby poza światłem dziennym biurko oświetlone było solidną porcją światła sztucznego. Niezbędna jest więc także odpowiednia lampa, używana także za dnia!

Nauce sprzyja również dobra organizacja przestrzeni wokół biurka. Z zasięgu wzroku dziecka powinny zatem zniknąć elementy rozpraszające, czyli zabawki. Natomiast w zasięgu ręki muszą się znaleźć wszystkie przedmioty niezbędne do nauki: książki, zeszyty, notatki , kredki... Aby zachować w nich porządek, można wykorzystać niezliczoną ilość gadżetów, takich jak szafki, pudełka, relingi. W tym obszarze to właśnie dziecko ma pole do popisu. Im bardziej będą mu się te drobiazgi podobały, tym chętnie z nich skorzysta!