POZNAJ| ODETCHNIJ| ZAMIESZKAJ| ODPOCZNIJ

UROKI ŻYCIA ZA MIASTEM| CZYSTYM POWIETRZEM BEZ SMOGU| NA KAMERALNYM OSIEDLU| W CICHEJ, PRZYJAZNEJ OKOLICY

Jak urządzić małą łazienkę w stylu retro?

Stylowe i gustowne urządzenie małej łazienki bywa trudne. Największą przeszkodą jest oczywiście niewielki metraż pomieszczenia, w którym nie tylko należy umieścić wszystkie potrzebne sprzęty czy urządzenia sanitarne, ale również zapobiec wrażeniu nadmiernego ścisku.

Kluczowym elementem każdej retro łazienki jest wanna. Głęboka, klasyczna, niezabudowana i pozbawiona zbędnych ozdób poza nóżkami, na których stoi. Armatura łazienkowa – chromowana lub z brązu, ale w klasycznym kształcie. Terakota oraz płytki – oczywiście jasne, ponieważ takie kolory optycznie powiększają niewielkie pomieszczenia, podobnie jak jasne fugi. Ciekawym rozwiązaniem w małych łazienkach retro są regularne płytki z wyciętymi rogami. Wolne miejsca po wyciętych rogach tworzą romb, w którym można umieścić mniejsze, czarne płytki, wprowadzające bardzo stylowy kontrast, ale w żaden sposób nie zmniejszające optycznie pomieszczenia. Oczywiście zamiast płytek w retro łazience można również użyć drewna, zarówno na podłodze, jak i ścianach, jest to jednak droższa inwestycja, również ze względu na konieczność regularnego konserwowania materiału narażonego na ciągłą obecność wilgoci.

Nie należy także zapominać o dodatkach. Duże lustro (najlepiej z ozdobną ramą), wysokie listwy przypodłogowe, żeliwne grzejniki, ceramiczne pojemniki i dozowniki, umywalka z szerszym brzegiem – każdy z tych elementów doda niewielkiej łazience charakteru. Oświetlenie może przyjąć postać kilku stylowych kinkietów porozmieszczanych w różnych punktach pomieszczenia. Oczywiście optymalnym rozwiązaniem jest umieszczenie w łazience mebli vintage – szafek czy regałów, jednakże w niewielkim metrażu może to być niemożliwe.

Urządzenie małej łazienki w stylu retro nie należy do najprostszych zadań, ale przy odrobinie samozaparcia lub dzięki pomocy specjalistów od wystroju wnętrz można osiągnąć naprawdę spektakularne efekty.