POZNAJ| ODETCHNIJ| ZAMIESZKAJ| ODPOCZNIJ

UROKI ŻYCIA ZA MIASTEM| CZYSTYM POWIETRZEM BEZ SMOGU| NA KAMERALNYM OSIEDLU| W CICHEJ, PRZYJAZNEJ OKOLICY

Jak urządzić funkcjonalną domową pralnię?

Pralnia w polskich domach to wciąż jeszcze rzadkość. A szkoda, ponieważ pralki zazwyczaj zajmują cenne miejsce w łazienkach lub kuchniach, a suszarki z ubraniami przerzucane są z pokoju do pokoju, wszędzie przeszkadzając domownikom. Jeśli więc wielkość domu na to pozwala, warto pomyśleć o wygospodarowania oddzielnej pralni.

Przy jej urządzaniu zacząć należy od usytuowania. Najlepiej byłoby, gdyby miejsce znajdowało się niedaleko tarasu lub balkonu i było wyposażone w okna. Latem pranie wynosi się przecież na zewnątrz, a i w pozostałe pogodne dni dostarczą świeżego powietrza, przyśpieszającego schnięcie oraz zapobiegającego wilgoci.

Najważniejszym elementem pralni będzie oczywiście pralko-suszarka. Dobrym rozwiązaniem jest ustawienie ich na drewnianym podeście, który to „pracuje” razem z urządzeniem i tłumi wstrząsy podczas wirowania. Można zrobić go samemu chociażby ze zwykłej palety budowlanej. Przyda się również mała umywalka np. do prania ręcznego.

W pralni powinny znaleźć się również elementy służące do suszenia i przechowywania – brudnej bielizny i środków wykorzystywanych do prania. Do suszenia najlepiej sprawdzi się przytwierdzona do sufitu suszarka, która nie zajmuje niepotrzebnie miejsca. Kosze na pranie mogą zaś ze standardowych „jasne i ciemne” wzrosnąć do większej ilości i ułatwić tym sortowanie ubrań przed rozpoczęciem prania.

W pralni mogą też znajdować się inne rzeczy, na które nie zawsze znajduje się miejsce w pozostałych pomieszczenia, np. deski do prasowania, mopy, środki czystości. Tu ważne jednak, aby nie zapominać o jej nadrzędnej funkcji i nie zrobić z czasem magazynku na wszystko!