POZNAJ| ODETCHNIJ| ZAMIESZKAJ| ODPOCZNIJ

UROKI ŻYCIA ZA MIASTEM| CZYSTYM POWIETRZEM BEZ SMOGU| NA KAMERALNYM OSIEDLU| W CICHEJ, PRZYJAZNEJ OKOLICY

Jak urządzić domową biblioteczkę?

Posiadanie biblioteczki w domu to oznaka prestiżu oraz sposób na wygodny dostęp do ulubionej literatury. Aby prywatny zbiór książek prezentował się w odpowiedni sposób, warto jest zapoznać się z zasadami, jakie rządzą tworzeniem takiego miejsca.

Przede wszystkim wyznaczenie przestrzeni na uporządkowanie książek pozwoli pożegnać się z problemem lektur walających się w przypadkowych miejscach. Gdy w domu lub mieszkaniu nie ma określonej przestrzeni, książki upychamy gdzie popadnie, co na pewno nie sprzyja zachowaniu porządku. W małych mieszkaniach wydzielenie miejsca na biblioteczkę może stwarzać problem związany z ograniczonym metrażem, jednak skutecznym lekiem będzie zabudowa sięgająca od podłogi po sufit – dzięki temu wykorzystamy maksimum dostępnego wolnego miejsca. W piętrowych domach oraz mieszkaniach praktycznym rozwiązaniem jest umieszczenie książek pod otwartymi schodami, w regałach o nieregularnym, np. trójkątnym kształcie.

Określenie ilości miejsca, jakie chcemy przeznaczyć na książki, powinno zależeć od naszych dotychczasowych zbiorów lektur razem z zaplanowaniem przestrzeni na systematyczne zwiększanie kolekcji.

Ponadto podczas urządzania biblioteczki w domu nie wolno zapomnieć o jej dekoracyjnych walorach. Tutaj dowolność jest jak najbardziej wskazana, również ze względu na to, że producenci szafek i półek oferują nam coraz ciekawsze meble oraz regały, w których możemy umieszczać nasze książki.