POZNAJ| ODETCHNIJ| ZAMIESZKAJ| ODPOCZNIJ

UROKI ŻYCIA ZA MIASTEM| CZYSTYM POWIETRZEM BEZ SMOGU| NA KAMERALNYM OSIEDLU| W CICHEJ, PRZYJAZNEJ OKOLICY

Jak urządzić dom w stylu retro?

Sięganie po stylowe rozwiązania designerskie z przeszłości staje się coraz bardziej modne. Nie chodzi jednak o proste kalki, ale o twórcze rozwinięcie i dostosowanie używanych dawniej mebli i dekoracji do współczesnych trendów w architekturze wnętrz.

Styl retro świetnie sprawdza się w połączeniu z minimalizmem: na tle gładkich powierzchni warto w pomieszczeniu wyeksponować jeden element, jak np. mały, biały, rzeźbiony stolik albo pokryte jasnymi lub właśnie wyrazistymi tkaninami fotele czy sofy. Barokowe wykończenia mebli świetnie korespondują z otwartą przestrzenią, kiedy zachowana jest odpowiednia równowaga czy wręcz przewaga tej drugiej. Lustro w grubej, fantazyjnej ramie sprawdzi się doskonale na gładkiej ścianie. Jednak jeśli chcemy zdecydować się również na srebrny żyrandol, to lepiej wybrać pomiędzy jednym a drugim przedmiotem. Wnętrze nie powinno być przeładowane.

W kuchni natomiast doskonale sprawdzą się kafle i wiklinowe dekoracje. Drewniane schody (z bogatymi wykończeniami) mogą prowadzić do pomalowanej na pastelowe kolory sypialni, gdzie między łóżkiem a szafą warto umieścić mały, chiński parawan jako element dekoracyjny. Wszystkie przedmioty, które wymieniłem, nie muszą się łączyć z dużymi wydatkami. Czasem na targu lub w sklepie z antykami można znaleźć bardzo ciekawe i niedrogie meble.