POZNAJ| ODETCHNIJ| ZAMIESZKAJ| ODPOCZNIJ

UROKI ŻYCIA ZA MIASTEM| CZYSTYM POWIETRZEM BEZ SMOGU| NA KAMERALNYM OSIEDLU| W CICHEJ, PRZYJAZNEJ OKOLICY

Jak uniknąć błędów przy zakupie domu?

Zakup domu jest prawdopodobnie najważniejszą transakcją handlową, jaka może być przeprowadzona w naszym kręgu kulturowym. Powody są oczywiste – dom kupuje się na całe życie, poza tym jest on jedną z najważniejszych, o ile nie najważniejszą częścią spadku zostawioną potomnym. Z tego względu zakup domu powinien być przeprowadzony po bardzo gruntownym namyśle.

Przede wszystkim nie warto kierować się emocjami i cudzymi opiniami. Jedynymi ludźmi, których opinię warto znać, to specjaliści, których można wynająć na czas oględzin nieruchomości. Poza tym każdy aspekt zakupu domu warto przemyśleć samodzielnie, począwszy na jego cenie, poprzez lokalizację, wielkość, rodzaj, kwestie konstrukcyjne czy możliwości ewentualnej modernizacji. Sugestie przyjaciół lub znajomych odnośnie zakupu danej nieruchomości, jakkolwiek przekazane w dobrej wierze, mogą w ostateczności okazać się błędne, dlatego warto na własną rękę skonfrontować własne wyobrażenia o kupowanym domu z jego stanem faktycznym.

Należy również unikać zarówno podejrzanie niskich, jak i zbyt wysokich ofert. W pierwszym przypadku sprzedający może zataić np. błędy konstrukcyjne w budynku lub niekorzystne dla najbliższego otoczenia domu zmiany planu zagospodarowania przestrzennego. Drugi przypadek działa na zasadzie wzbudzenia u potencjalnego klienta poczucia zakupu czegoś elitarnego, niedostępnego. Warto również zastanowić się dwa razy kupując dom od niedoświadczonych lub podejrzanych deweloperów czy sprzedawców, ponieważ może się okazać, że jakość wykonania projektu (w przypadku deweloperów) czy stan prawny nieruchomości (w przypadku sprzedawców indywidualnych) jest daleki od ideału