< Jak stworzyć biblioteczkę w domu?

POZNAJ| ODETCHNIJ| ZAMIESZKAJ| ODPOCZNIJ

UROKI ŻYCIA ZA MIASTEM| CZYSTYM POWIETRZEM BEZ SMOGU| NA KAMERALNYM OSIEDLU| W CICHEJ, PRZYJAZNEJ OKOLICY

Jak stworzyć biblioteczkę w domu?

Domowa biblioteczka to marzenie każdego miłośnika książek, miejsce, w którym może zgromadzić i eksponować swoje zbiory. Jest to wnętrze przeznaczone do relaksu, wyciszenia i odpoczynku przy lekturze, ale bardzo dobrze sprawdzi się połączenie biblioteki z gabinetem. Nawet najmniejsza biblioteczka ma swój klimat i niepowtarzalną atmosferę, dlatego warto postarać się wygospodarować kawałek przestrzeni dla książkowych zbiorów, a także kolekcji filmów i albumów muzycznych.

Domowa biblioteka – styl i klimat

Biblioteczka w domu powinna swoim wystrojem nawiązywać do aranżacji całego domu. Wyjątkowo elegancko prezentuje się klasyczna biblioteka, z drewnianymi meblami, ale miłośnicy minimalistycznego designu mogą urządzić to wnętrze w nowoczesnym stylu. Kolor ścian i wykończeń jest kwestią gustu, najważniejsze, aby czytelnik czuł się w bibliotece swobodnie.

Najważniejszym elementem wyposażenia biblioteki są oczywiście półki, na których możemy ustawić swoje książkowe zbiory. Możemy zdecydować się na tradycyjne regały lub meble o prostej formie, a także półki. Decydując się na idealne miejsce dla książek, warto wziąć pod uwagę ich ilość oraz uwzględnić plany rozwoju kolekcji. Osoby, które lubię porządek i chcą uniknąć częstego odkurzania, powinny wybrać regał z zamykanymi, przeszklonymi drzwiczkami.

Bardzo ważne jest oświetlenie – lampa główna, ale również dodatkowe źródła światła. Wyjątkowo praktyczne mogą okazać się taśmy LED-owe, oświetlające regały. Dobrym pomysłem jest ustawienie w domowej bibliotece wygodnego fotela lub kanapy, z poduszkami i ciepłą narzutą – z pewnością zachęci to do częstej lektury i stworzy przytulną, przyjazną atmosferę.