POZNAJ| ODETCHNIJ| ZAMIESZKAJ| ODPOCZNIJ

UROKI ŻYCIA ZA MIASTEM| CZYSTYM POWIETRZEM BEZ SMOGU| NA KAMERALNYM OSIEDLU| W CICHEJ, PRZYJAZNEJ OKOLICY

Jak rozświetlić pomieszczenie?

Problem małych ciemnych wnętrz dotyczy zarówno mieszkańców bloków, jak i właścicieli domów. Ciemne pomieszczenia przytłaczają nas, pogarszają nastrój i nie czujemy się w nich dobrze. O wiele bardziej pogodna i optymistyczna atmosfera panuje w jasnych wnętrzach. Oto kilka trików, które pozwolą rozjaśnić ciemny pokój.

Jasność i kolor

Prostym sposobem na rozjaśnienie pokoju jest odpowiedni dobór kolorów. Najlepiej wybierać jasne i chłodne odcienie. Doskonale sprawdzi się również biel. Dotyczy to przede wszystkim kolorów ścian i podłogi, ale również dodatków. Pamiętajmy jednak, że zbyt dużo jasnych odcieni w jednym wnętrzu może mu nadać zbyt chłodnego charakteru. Ciepłą atmosferę pomoże wprowadzić pogodny, słoneczny żółty oraz optymistyczne pastele. Dobrym pomysłem jest wybór specjalnej farby odbijającej światło. Podobny efekt dadzą lśniące podłogi, na przykład panele z połyskiem lub jasne płytki.

Siła oświetlenia

Duże znaczenie ma wybór sztucznego oświetlenia, szczególnie kiedy pokój nie ma dostępu do światła naturalnego lub dociera go tam bardzo mało. Niezbędny jest odpowiedni dobór oświetlenia centralnego, ale również dodatkowego światła. Idealnym rozwiązaniem będą lampy stojące lub stołowe, kinkiety, a także oświetlenie LED-owe o odpowiedniej temperaturze barwowej. Światło powinno mieć chłodną temperaturę – dzięki temu wnętrze będzie wydawało się jaśniejsze.

Proste i szybkie sposoby

Istnieją też oczywiście szybkie triki, które nie wymagają większych nakładów pracy lub środków. Wystarczy naprzeciwko okna powiesić lustro, ustawić w pokoju kilka szklanych dodatków, usunąć ciemne i wzorzyste akcesoria, w oknie zamontować rolety, a na parapecie ustawić doniczki z dużymi kwiatami. Dzięki tym prostym krokom pomieszczenie na pewno stanie się bardziej jasne i przestronne.