< Jak regulować okna na zimę?

POZNAJ| ODETCHNIJ| ZAMIESZKAJ| ODPOCZNIJ

UROKI ŻYCIA ZA MIASTEM| CZYSTYM POWIETRZEM BEZ SMOGU| NA KAMERALNYM OSIEDLU| W CICHEJ, PRZYJAZNEJ OKOLICY

Jak regulować okna na zimę?

Szczelne okna szczególnie ważną rolę pełnią w zimnym i mokrym okresie jesienno-zimowym. Zmienna temperatura, nasłonecznienie czy różny poziom wilgotności mogą sprawić, że materiał, z którego wykonane są okna, będzie się kurczyć i rozszerzać. Powoduje to zmniejszenie szczelności okien – wtedy do wnętrza domu docierają nie tylko zimno i wiatr, ale także hałasy. Niska szczelność powoduje straty ciepła, co dodatkowo przyczynia się do zwiększenia kosztów ogrzewania.

Z tego powodu okna wymagają regulacji docisku skrzydła ramy, szczególne przed okresem jesiennych i zimowych chłodów, warto więc zdecydować się na model z taką możliwością. Zadanie to możemy powierzyć specjaliście lub wykonać samodzielnie, ponieważ nie jest to czynność wymagająca szczególnych umiejętności.

Regulacja docisku skrzydła ramy – jak ją wykonać?

W pierwszej kolejności, aby wyregulować docisk skrzydła ramy, musimy zlokalizować w dolnym zawiasie okucia okienne. Okno należy otworzyć i zdjąć z dolnego zawiasu osłonkę. Następnie odpowiednim kluczem trzeba dokręcić widoczną od góry śrubę – dzięki temu skrzydło się podniesie. W następnym kroku należy przy otwartym oknie wyregulować pozostałe kierunki. W dalszej kolejności dokonujemy regulacji na pozostałych zawiasach. Pamiętajmy, żeby po zakończeniu regulacji sprawdzić, czy możemy bez problemu otwierać i zamykać okno. Jeśli nie pojawiły się komplikacje, wystarczy sprawdzić funkcjonowanie klamki oraz nasmarować ruchome zawiasy.