< Jak prawidłowo lakierować drewno?

POZNAJ| ODETCHNIJ| ZAMIESZKAJ| ODPOCZNIJ

UROKI ŻYCIA ZA MIASTEM| CZYSTYM POWIETRZEM BEZ SMOGU| NA KAMERALNYM OSIEDLU| W CICHEJ, PRZYJAZNEJ OKOLICY

Jak prawidłowo lakierować drewno?

Drewno to prawdopodobnie najbardziej tradycyjny materiał budowlany, który jest jednak wciąż chętnie wykorzystywany we współczesnym budownictwie oraz architekturze. Nadaje wnętrzom oraz budynkom ciepły i naturalny klimat, ma też wiele praktycznych zalet, jak na przykład trwałość. Jednak aby drewno zachowało piękny i elegancki wygląd, należy o nie szczególnie zadbać. Dotyczy to zarówno drewnianych konstrukcji i elementów umieszczonych na zewnątrz, jak i wyposażenia znajdującego się wewnątrz domu czy mieszkania.

Takiej specjalnej konserwacji wymagają obiekty, które są szczególnie intensywnie używane – są to na przykład drewniane podłogi, meble lub przedmioty codziennego użytku. Jednym ze sposobów na przywrócenie lub nadanie blasku drewnu w naszym domu jest lakierowanie.

Lakierowanie drewnianych przedmiotów

Do prawidłowego lakierowania mebli potrzebny jest właściwie dobrany lakier oraz średnio-miękki pędzel, którego rozmiar jest dopasowany do wielkości lakierowanej powierzchni. Powierzchnia przeznaczona do lakierowania powinna być dobrze oczyszczona i gładka – w przypadku surowego drewna należy użyć papieru ściennego. Jeżeli pominiemy ten krok, to na drewnie mogą być widoczne nieestetyczne grudki, których nie przykryje nawet kilka warstw lakieru.

Lakier należy nanosi szybkimi i dokładnymi ruchami, za każdym razem nakładając niewielką ilość preparatu. Ruchy pędzla trzeba wykonywać według położenia słojów, nie należy natomiast lakierować go w poprzek – w ten sposób zmniejszamy walory wizualne oraz wytrzymałość materiału. Po wyschnięciu pierwszej warstwy należy przetrzeć polakierowaną powierzchnię bardzo drobnym papierem ściernym. Ten proces należy powtórzyć kilka razy, w zależności od przewidywanej intensywności użytkowania lakierowanego obiektu.