POZNAJ| ODETCHNIJ| ZAMIESZKAJ| ODPOCZNIJ

UROKI ŻYCIA ZA MIASTEM| CZYSTYM POWIETRZEM BEZ SMOGU| NA KAMERALNYM OSIEDLU| W CICHEJ, PRZYJAZNEJ OKOLICY

Jak ozdobić wejście do domu?

Pierwsze wrażenie jest najważniejsze. Dlatego estetycznie wykonane i stylowo ozdobione wejście do domu budzić będzie w naszych gościach pozytywne odczucia, jeszcze zanim próg drzwi zostanie przekroczony.

Przestrzeń przed domem jest najważniejsza

Jeżeli dokonaliśmy już wyboru drzwi oraz ich montażu, to nadszedł moment na zaplanowanie tego, jak wyglądać będzie się otoczenie wokół nich. Jednym z rozwiązań jest symetryczne wybudowanie dwóch kolumn oraz umieszczenie drzwi pomiędzy nimi, chociaż warto pamiętać, że nieumiejętne zaprojektowanie takiego portyku może przynieść więcej szkody niż pożytku. Jeżeli bryła budynku nie jest estetycznie przystosowana do obecności kolumn, wówczas łatwo można wpaść w pułapkę architektonicznego kiczu.

Zdecydowanie więcej możliwości daje odpowiednie zaaranżowanie niewielkiego ganku – można na nim z powodzeniem stawiać rośliny doniczkowe. Z kolei dla miłośników tradycyjnych rozwiązań polecane jest ozdobienie wejścia do domu dzikim winem wspinającym się po drewnianej podpórce lub pergoli.

Dużą rolę odgrywa oświetlenie, które decyduje o korzystnym efekcie wizualnym. Przy ganku z dużą ilością przestrzeni warto zaplanować część wypoczynkową składającą się z kompletu stolika oraz krzeseł lub ławek, huśtawki, a nawet hamaka. Sielski nastrój wprowadzi również kwiatowy ogród, jeżeli tylko będzie z dwóch stron otaczać ścieżkę prowadzącą od bramy do drzwi wejściowych. Z kolei nowoczesny ganek warto zaaranżować przy wykorzystaniu tworzyw takich jak beton, szkło czy cegła. W tym przypadku dominować będą proste, regularne kształty, a także metalowe balustrady czy kamienna podłoga.