POZNAJ| ODETCHNIJ| ZAMIESZKAJ| ODPOCZNIJ

UROKI ŻYCIA ZA MIASTEM| CZYSTYM POWIETRZEM BEZ SMOGU| NA KAMERALNYM OSIEDLU| W CICHEJ, PRZYJAZNEJ OKOLICY

Jak odpowiednio zbudować taras?

Budowa tarasu nie należy do najtrudniejszych zadań, ale również podczas tych prac należy bardzo dokładnie przestrzegać kilku ważnych zasad.

Najpierw należy usunąć odpowiednio grubą warstwę humusu. Musi być na tyle gruba, żeby po wszystkich pracach nawierzchnia tarasu wciąż znajdowała się odrobinę niżej od poziomu podłogi w domu, ponieważ w przeciwnym wypadku woda z deszczu lub roztopów może dostać się do domu.

Następnie w wykopie układa się stabilizującą warstwę zagęszczonego żwiru. Jej grubość powinna wynieść ok. 30 cm. Na żwirze układa się warstwę chudego betonu o grubości ok. 10 cm, przy czym już teraz należy pamiętać o odpowiednim spadku powierzchni tarasu na zewnątrz. Wystarczy maksymalnie 2 cm na 1 m długości płyty. Na chudym betonie umieszczamy izolację przeciwwodną, np. w postaci folii, którą zawijamy przy ścianach, a następnie układamy główną płytę tarasu. Do tego celu wystarczy mieszanka betonowa klasy C16/20. Jeżeli nie jesteśmy pewni stabilności gruntu, wówczas możemy dodatkowo układaną warstwę dozbroić stalową siatką.

Poza tym pamiętajmy o obowiązkowych dylatacjach – wystarczy 2 cm styropianu pomiędzy ścianami a tarasem, żeby nie doszło do popękania świeżo ułożonej powierzchni. Jeżeli taras jest większy, wówczas musimy również utworzyć dylatacje w warstwie wykończeniowej – najlepiej tak, żeby tworzyły pola o powierzchni ok. 4 m2.

Ułożoną płytę tarasu możemy pokryć mrozoodporną i antypoślizgową ceramiką, lastrykiem, betonowymi płytami, drewnem lub kamieniem naturalnym. Jeżeli zdecydujemy się na płytki ceramiczne, fugi pomiędzy nimi powinny być zrobione z elastycznej zaprawy. Dzięki temu płytki nie popękają podczas gwałtownych zmian temperatury.