POZNAJ| ODETCHNIJ| ZAMIESZKAJ| ODPOCZNIJ

UROKI ŻYCIA ZA MIASTEM| CZYSTYM POWIETRZEM BEZ SMOGU| NA KAMERALNYM OSIEDLU| W CICHEJ, PRZYJAZNEJ OKOLICY

Jak malować ściany i sufity?

Malowanie ścian i sufitów należy poprzedzić odpowiednimi pracami przygotowawczymi. Nowe, niemalowane wcześniej podłoże pokryte jedynie tynkiem należy zagruntować i pomalować po upływie ok. 3 tygodni od nałożenia tynku. Płyty gipsowo-kartonowe mogą być malowane tuż po wyschnięciu spoiny między nimi. W przypadku starych, malowanych wcześniej ścian oraz sufitów zabiegi są odrobinę bardziej skomplikowane. Jeżeli podłoże ma dużą chłonność, należy je zagruntować. Tłuste plamy należy usunąć papierem ściernym albo zamalować wysokiej jakości farbą gruntującą. Farbę, która odchodzi od muru, bezwzględnie należy usunąć, najlepiej po jej wcześniejszym namoczeniu, a ewentualne ubytki w strukturze tynku wypełnić masą szpachlową. Farbę klejową należy bardzo dokładnie usunąć, podobnie można zrobić z tapetami, nie jest to jednak konieczne w przypadku dobrze przyklejonych, wysokiej jakości pokryć. Należy pamiętać o zaklejeniu listew przypodłogowych odpowiednimi taśmami ochronnymi, a w przypadku innych kolorów sufitu i ścian należy również przykleić taśmę graniczną na ścianie na odpowiedniej wysokości.

Warto również założyć na podłogę oraz meble folię malarską, która będzie chronić przed poplamieniem, nie zapominając przy tym o demontażu gniazdek czy zdjęciu obrazów ze ścian. W tak przygotowanym pomieszczeniu najpierw maluje się sufit, rozpoczynając po tej jego stronie, która jest bliżej okna. W przypadku malowania wałkiem farbę nakłada się pasami prostopadłymi do okna, które muszą na siebie nachodzić. Po wyschnięciu pierwszej warstwy farby można nałożyć drugą, tym razem posuwając się od strony słabiej oświetlonej. Ściany maluje się ruchami w górę i w dół, pamiętając przy tym o rogach i miejscach przy listwach oraz o nakładaniu się krawędzi poszczególnych pasów farby na siebie. Farbę przed wylaniem na tackę należy odpowiednio wymieszać, na przykład przy użyciu wiertarki wyposażonej w specjalną końcówkę.

Nie trzeba być specjalistą, żeby dobrze pomalować ściany, należy jedynie stosować się do zaleceń producentów farb, gruntów oraz narzędzi malarskich.