POZNAJ| ODETCHNIJ| ZAMIESZKAJ| ODPOCZNIJ

UROKI ŻYCIA ZA MIASTEM| CZYSTYM POWIETRZEM BEZ SMOGU| NA KAMERALNYM OSIEDLU| W CICHEJ, PRZYJAZNEJ OKOLICY

Jak funkcjonalnie zagospodarować ogród?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie dotyczące funkcjonalnego zagospodarowania ogrodu bez znajomości jego powierzchni, lokalizacji względem stron świata czy rzeźby terenu. Niemniej jednak podstawowa kwestia, jaką należy wziąć pod uwagę, dotyczy określenia funkcji ogrodu. Inaczej urządzamy taki, w którym będziemy aktywnie spędzać czas, a na co innego zwrócimy uwagę w sytuacji, gdy zajmiemy się głównie hodowaniem kwiatów czy owoców.

Przede wszystkim warto pamiętać, że urządzenie ogrodu nie jest proste. Należy wziąć pod uwagę nie tylko rzeźbę terenu, naświetlenie czy powierzchnię do zagospodarowania. Niestety, wielu inwestorów decyduje się na duże ogrody w sytuacji, gdy nie mają czasu zająć się ich pielęgnacją. Poza tym odpowiednie wytyczenie ścieżek, prawidłowe umiejscowienie tarasów, altan, oczek wodnych, rabat czy w końcu dobór roślin także mogą sprawić problem niedoświadczonym projektantom. Dlatego optymalnym rozwiązaniem w tej sytuacji jest skorzystanie z pomocy architekta krajobrazu, który nie tylko zaprojektuje poszczególne elementy małej architektury, ale również dobierze wszystkie materiały i rośliny w określonej gamie kolorystycznej, współgrającej np. z elewacją domu.

Bardzo interesującą opcją, szczególnie w przypadku większego ogrodu, jest wydzielenie w nim przestrzeni wypoczynkowej i roślinnej. Zalety takiego rozwiązania są oczywiste: w jednej części można aktywnie spędzać czas, np. z dziećmi, podczas gdy w drugiej części można oddać się hodowli ulubionych roślin lub chociażby wypoczynkowi.