< Jak doświetlić pokój?

POZNAJ| ODETCHNIJ| ZAMIESZKAJ| ODPOCZNIJ

UROKI ŻYCIA ZA MIASTEM| CZYSTYM POWIETRZEM BEZ SMOGU| NA KAMERALNYM OSIEDLU| W CICHEJ, PRZYJAZNEJ OKOLICY

Jak doświetlić pokój?

Wiele osób lubi jasne, dobrze oświetlone wnętrza – takie pomieszczenia wydają się bardziej przestronne i przyjazne. Ważną rolę w tym przypadku odgrywają okna, dlatego jeśli chcemy lepiej doświetlić pomieszczenie, zrezygnujmy z ciężkich zasłon i firanek, ciemnych żaluzji lub rolet oraz dużej ilości przedmiotów na parapecie. Jeśli planujemy duży remont lub przebudowę, warto zastanowić się na powiększeniem otworów okiennych, jet to jednak kosztowne rozwiązanie.

Z oknem i bez okna

Co jednak możemy zrobić w sytuacji, gdy chcemy doświetlić wnętrze, w którym nie ma okien? Przede wszystkim możemy wziąć pod uwagę, czy w przypadku konkretnego pomieszczenia możliwe jest usunięcie drzwi – być może będzie to dobry sposób na wpuszczenie do wnętrza naturalnego światła. Alternatywnym rozwiązaniem jest zamontowanie szklanych drzwi lub modelu z przeszkleniami.

Istnieją również sposoby na doświetlenie wnętrz zarówno z oknami, jak i bez nich. Podstawą są odpowiednie kolory ścian, mebli oraz tkanin – powinny być jasne, w zimnych lub pastelowych odcieniach. Dobrym pomysłem jest użycie farb odbijających światło, a także gładkich, lśniących blatów i drzwiczek mebli. Także dodatki powinny być utrzymane w jasnej kolorystyce, bardzo dobrym wyborem będzie użycie na przykład szklanych i ażurowych elementów.

Bardzo istotne jest oświetlenie. Najważniejszą rolę ma do odegrania główne źródło światła, najczęściej zawieszone na środkowej części sufitu, ale również dodatkowe lampki – stojące na podłodze, meblach lub kinkiety, a także pomocne przy rozświetlaniu na przykład mebli oświetlenie LED. Także w tym przypadku pamiętajmy o kolorach – ciemne abażury pochłoną światło, zdecydowanie lepszym wyborem będą jasne. Możemy również zdecydować się na błyszczące lub ażurowe lampy, z elementami wykonanymi na przykład z lekkiego metalu, szkła lub plastiku.