POZNAJ| ODETCHNIJ| ZAMIESZKAJ| ODPOCZNIJ

UROKI ŻYCIA ZA MIASTEM| CZYSTYM POWIETRZEM BEZ SMOGU| NA KAMERALNYM OSIEDLU| W CICHEJ, PRZYJAZNEJ OKOLICY

Jak dobrze oświetlić wnętrze?

Odpowiednie oświetlenie wnętrz jest dla zdrowia oraz samopoczucia domowników równie ważne, co sprawna instalacja grzewcza czy szczelne mury oraz okna. Trudno jednak jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie dotyczące dobrego oświetlenia, ponieważ każdy inwestor ma indywidualne upodobania i to one decydują o ostatecznym kształcie oraz umiejscowieniu lamp.

Z bardziej ogólnych zasad musimy pamiętać, że ciepłe, delikatne światło służy wypoczynkowi, podczas gdy jasne i intensywne działaniu. To, w których pomieszczeniach dokonamy takiego podziału, zależy wyłącznie od nas. Zazwyczaj w salonie wstawia się możliwie duże okna, żeby znalazło się w nim dużo dziennego światła. Natomiast wieczorami korzysta się z górnego oświetlenia z regulowaną jasnością wspomaganego dodatkowymi kinkietami, listwami, taśmami itp. Kuchnia, a szczególnie blaty oraz stół, również powinna być dobrze oświetlona, przede wszystkim ze względu na odbywające się w niej codzienne prace. Z kolei sypialnia jest wnętrzem, w którym raczej nie potrzebujemy zbyt intensywnego dziennego światła, dlatego warto wyposażyć ją w lampę górną i kilka lamp dodatkowych – nocnych czy kinkietów. Na pewno nie należy oszczędzać na oknach oraz lampach w przypadku pokojów dziecięcych, które muszą być jasne i bezpieczne. W łazience wystarczy kilka niezależnych lamp punktowych – przy lustrach, w okolicy wanny czy kabiny prysznicowej.

Poza tym pamiętajmy, że skierowanie świecącej się lampy w kierunku sufitu podwyższy optycznie pomieszczenie, zaś ku ścianie – poszerzy. Światło z lampy skierowanej w dół optycznie obniży strop. Warto również pamiętać o odpowiedniej temperaturze barwowej żarówek oraz lamp. Niska (ok. 2900 K) uspokaja, podczas gdy wysoka (powyżej 5000 K) pobudza.