< Jak czyścić meble z forniru?

POZNAJ| ODETCHNIJ| ZAMIESZKAJ| ODPOCZNIJ

UROKI ŻYCIA ZA MIASTEM| CZYSTYM POWIETRZEM BEZ SMOGU| NA KAMERALNYM OSIEDLU| W CICHEJ, PRZYJAZNEJ OKOLICY

Jak czyścić meble z forniru?

Meble z forniru na pierwszy rzut oka wyglądają jak wykonane z litego drewna, jednak technologia zastosowana do ich produkcji jest inna, wymagają również specjalnego sposobu pielęgnacji.

Fornir to okleina, cienkie płaty drewna, o grubości od 0,5 do 8 milimetrów. Nie posiada pewnych cech litego drewna, na przykład sęków. Do wyrobu forniru najczęściej używa się drewna skrawanego z dębu, buka, jesionu, sosny, orzecha lub mahoniu, a także z gatunków egzotycznych. Fornirem pokrywa się na przykład meble, blaty kuchenne lub ściany. Okleina może posiadać nieregularności w strukturze lub odcieniu, można również uzyskać idealnie gładki fornir, modyfikowany technologicznie.

Meble z forniru – jak je wyczyścić?

Okleina jest cienka, dlatego jej czyszczenie i pielęgnacja powinny być szczególnie delikatne. Zbyt intensywna konserwacja może doprowadzić do zniszczenia warstwy okleiny. Do czyszczenia należy używać małej ilości wody. Fornir łatwo jest zarysować, dlatego najlepiej zastosować do tego celu miękką ściereczkę.

Do pielęgnacji forniru nie należy używać silnych środków chemicznych na bazie alkoholu, amoniaku czy też rozpuszczalników lub preparatów przeznaczonych do pielęgnacji drewna. Okleiny nie powinno się polerować oraz natłuszczać, ponieważ tłuste substancje mogą pozostawić na powierzchni forniru ślady. Do czyszczenia okleiny możemy zastosować wodę z małą ilością łagodnego mydła lub specjalne preparaty do pielęgnacji. Fornirowane powierzchnie trzeba czyścić okrężnymi, delikatnymi ruchami, a na koniec przetrzeć suchą szmatką.