< Dom ze zwierzętami - na co zwrócić uwagę?

POZNAJ| ODETCHNIJ| ZAMIESZKAJ| ODPOCZNIJ

UROKI ŻYCIA ZA MIASTEM| CZYSTYM POWIETRZEM BEZ SMOGU| NA KAMERALNYM OSIEDLU| W CICHEJ, PRZYJAZNEJ OKOLICY

Dom ze zwierzętami – na co zwrócić uwagę?

Wielu z nas nie wyobraża sobie domu bez zwierząt. Jednak zwierzęcy lokator to nie tylko duża radość, ale również dodatkowe obowiązki. Warto poznać kilka wskazówek, które ułatwią utrzymanie czystości w domu ze zwierzęcymi mieszkańcami.

Sposoby na sierść, zapach i kocie drapanie

Częstym problemem właścicieli zwierzaków jest sierść, która znajduje się w różnych zakątkach domu. Z niektórych miejsc, na przykład dywanu, wykładziny lub materiałowych mebli, bardzo trudno jest ją usunąć. Dobrym sposobem na usuwanie sierści jest sucha gąbka lub wilgotna szmatka, a także taśma pakunkowa, dzięki której zbierzemy sierść z tapicerki. Do tego celu mogą posłużyć również zwykłe gumowe rękawiczki. Bardziej czasochłonną, ale skuteczną metodą, jest spryskanie tapicerki wodą zmieszaną z płynem do płukania tkanin – taką mieszankę trzeba pozostawić na około 3 godziny, a następnie odkurzyć czyszczoną powierzchnię.

Właścicielom niewyuczonych szczeniaków lub kociąt, a także starszych, chorych zwierząt, może przydarzyć się nieprzyjemne zaskoczenie w postaci zwierzęcego moczu na dywanie – jego zapach jest trudny do usunięcia. Jedną z metod jest przygotowanie mieszanki z wody i sody oczyszczonej, którą należy nanieść na plamę, a potem zmyć octem. Powierzchnię należy następnie osuszyć, a proces czyszczenia powtórzyć. Dywan trzeba przemyć wodą, warto również wystawić go na słońce. Przydatne mogą okazać się również płyn do płukania jamy ustnej lub mieszanka mydła i amoniaku.

Drapanie jest dla kota naturalne, dlatego warto kupić dla niego drapak, który zniechęci go do niszczenia mebli. Możemy również przygotować dla niego drapak na ścianie – obić jej fragment kawałkiem dywanu lub korka. Drewniane meble zabezpieczy pasta do polerowania drewna. Koty może zniechęcić również zapach cytrusów i goździków, na przykład pod postacią olejków zapachowych.