POZNAJ| ODETCHNIJ| ZAMIESZKAJ| ODPOCZNIJ

UROKI ŻYCIA ZA MIASTEM| CZYSTYM POWIETRZEM BEZ SMOGU| NA KAMERALNYM OSIEDLU| W CICHEJ, PRZYJAZNEJ OKOLICY

Dlaczego smog jest niebezpieczny?

Smog jest szkodliwą mieszanką powstałą z połączenia pary wodny lub mgły z dymem, która ma największe szanse na zaistnienie wtedy, kiedy na niezbyt dużym obszarze gromadzą się znaczne ilości różnego rodzaju zanieczyszczeń. Klasycznym przykładem miejsc, w których najczęściej można spotkać zjawisko smogu są duże miasta i aglomeracje. Jest on w nich widoczny w postaci biało-szarej mgły unoszącej się w powietrzu (ponad nimi). W sposób szczególny sprzyja mu bezwietrzna pogoda.

Zanieczyszczenie powietrza w postaci smogu jest dosyć niebezpiecznym zjawiskiem, gdyż zaburza przebieg fotosyntezy i transpiracji u roślin, a także przenika do ludzkich organizmów w trakcie ich oddychania. Przyczynia się w ten sposób do powstawania schorzeń ze strony układu oddechowego, takich jak na przykład rozedma płuc, zapalenie oskrzeli, czy dychawica oskrzelowa. Poza tym, smog sprzyja alergiom, a także zaburza procesy rozmnażania organizmów. To jednak nie wszystko, gdyż stanowi on także zagrożenie dla dorobku kulturalnego, jakim są choćby zabytki, czy antyki, jako że przyczynia się do korozji zarówno metali, jak i materiałów budowlanych.

Najbardziej szkodliwe dla zdrowia składowe smogu to tlenki azotu, tlenki węgla, dwutlenek siarki, węglowodory i związki ołowiu, pochodzące przede wszystkim z elektrowni, spalin samochodowych, zakładów przetwórczych i kopalni. W naszym kraju najbardziej skażoną strefą jest obszar południowo-zachodni.