< Czym charakteryzuje się styl prowansalski?

POZNAJ| ODETCHNIJ| ZAMIESZKAJ| ODPOCZNIJ

UROKI ŻYCIA ZA MIASTEM| CZYSTYM POWIETRZEM BEZ SMOGU| NA KAMERALNYM OSIEDLU| W CICHEJ, PRZYJAZNEJ OKOLICY

Czym charakteryzuje się styl prowansalski?

Jeśli szukamy pomysłu na przytulne, rodzinne i ciepłe wnętrze, dobrym pomysłem jest styl prowansalski. Jego określenie pochodzi od nazwy południowej prowincji Francji, Prowansji, kojarzonej z polami lawendy, uroczymi domami, słońcem oraz prostym, wiejskim stylem. Ten sposób aranżacji wnętrza jest bardzo uniwersalny i klasyczny, dlatego nigdy się nie starzeje. Dużą zaletą tego stylu są także funkcjonalne rozwiązania.

Jak urządzić wnętrze w stylu prowansalskim?

Na pierwszy rzut oka styl prowansalski przypomina skandynawski – wnętrza w tych stylistykach urządzane są przy pomocy jasnych kolorów i drewna. Jednak prowansalska estetyka w dużym stopniu odbiega od skandynawskiego minimalizmu.

Ważne są kolory nawiązujące do łagodnych barw natury: błękity, delikatne szarości, pastele, beże, róże i charakterystyczny, lawendowy fiolet. Tradycyjnym wykończeniem podłogi w stylu prowansalskim są terakota lub kamień. Wyróżniającym się elementem stylu prowansalskiego są także drewniane belki na suficie. W kuchni warto zdecydować się na jasne kafelki z rustykalnymi motywami oraz sprzęty kuchenne w estetyce retro.

Lekkie, drewniane meble we wnętrzach są często malowane na biało, żółto lub niebiesko oraz ozdobione delikatnymi motywami roślinnymi. Krzesła i kanapy wykonane na metalowych ramach wprowadzają do wnętrza ogrodowy, wakacyjny klimat, a jasne kretony i żakardy tworzą przytulną atmosferę.

Bardzo ważne są dodatki – między innymi ozdobna ceramika, rustykalne lampy, świeczniki, zegar szafowy, srebrna zastawa, hafty, frędzle i kinkiety.