POZNAJ| ODETCHNIJ| ZAMIESZKAJ| ODPOCZNIJ

UROKI ŻYCIA ZA MIASTEM| CZYSTYM POWIETRZEM BEZ SMOGU| NA KAMERALNYM OSIEDLU| W CICHEJ, PRZYJAZNEJ OKOLICY

Czy warto zdecydować się na drzwi pasywne?

Budynki pasywne cieszą się coraz większym zainteresowaniem osób, które budują własny dom. W tego typu budynkach przegrody zewnętrzne charakteryzują się dobrymi właściwościami izolacyjnymi, zastosowanie mają również inne rozwiązania. Dzięki tym środkom, dom pasywny wyróżnia się energooszczędnością, zmniejsza się użycie energii, a także koszty otrzymania budynku. Dom pasywny jest również w większym stopniu niż tradycyjne budynki przyjazny dla środowiska. Do jego budowy potrzebne są specjalne materiały oraz elementy – ważną rolę odgrywają drzwi pasywne.

Energooszczędne drzwi pasywne

Podstawową cechą drzwi pasywnych jest poziom ich izolacyjności termicznej – nie powinna ona przekraczać 0,8 W/m2K. Takie parametry pozwalają na ograniczenie strat ciepła. Drzwi pasywne mają specjalną konstrukcję – są produkowane z drewna oraz aluminium, połączonych ze specjalistycznymi piankami termoizolacyjnymi albo wkładek z płyt fenolowych. Bardzo istotne jest właściwe uszczelnienie – stosowane są profesjonalne taśmy uszczelniające. Od strony wewnętrznej stosuje się zwykle taśmę paroizolacyjną, z kolei od strony zewnętrznej instaluje się taśmę paroprzepuszczalną. Drzwi pasywne często posiadają dodatkowe naświetlenie w postaci bocznych szybek. Szkło przepuszcza światło i ciepło słoneczne, a jednocześnie zatrzymuje energię we wnętrzu.

Drzwi pasywne istotnie przyczyniają się do zmniejszenia strat ciepły i korzystnie poprawiają bilans cieplny domu. Jednak aby dobrze spełniały swoją rolę, należy pamiętać o prawidłowej wentylacji budynku, a także o odpowiedniej jego termoizolacji oraz hydroizolacji.